ДА ЛИ СТЕ ЗНАЛИ
У којим земљама се вози левом, а у којим десном страном пута?
Уколико путујете по свету, важно је знати којом траком у којој од држава треба да возите.
Сви знамо да се у Енглеској вози левом страном. Нећемо сада да се бавимо историјским разлозима зашто је то тако, пошто бисмо морали да идемо стотинама, па и хиљадама година уназад. Наиме, неки археолози тврде да су и Римљани возили запреге левом страном, као и да су римске легије марширале левом страном.
Тако је кретање левом страном постало уобичајено, а понегде и законом прописано. Међутим, у 18. веку постале су популарне велике запреге које је вукло по неколико парова коња. На овим запрегама није постојало седиште за "возача", већ је он седео на задњем левом коњу, како би бичем у десној руци лакше могао да контролише све коње.
Али управо због те позиције – подсетимо се, кретао се левом страном пута и седео је са леве стране – није имао добар поглед на коње (или волове) са десне стране, па је сусрет са саобраћајем из супротног смера умео да буде незгодан. Слично као када у Србији возите ауто са воланом на десној страни.
Ове огромне запреге са мноштвом коња нарочито су биле популарне на широким пространствима Америке, па је држава Пенсилванија била прва која је давне 1792. законом уредила да се на путу креће десном страном, пише сајт Половни аутомобили.
Ускоро су многи делови данашњих Сједињених Америчких Држава и Канаде прихватили ово правило. У Француској је 1792. декретом наређено да се путевима креће десном страном, што је укључивало и све француске "територије" и колоније.
Када је у 18. веку донет закон да се сав саобраћај на мосту у Лондону креће левом страном да би се избегле гужве, ово правило је усвојено у целом Британском Царству, што значи у бројним колонијама и другим територијама под контролом Енглеза на неколико континената.
Постојала је током 20. века жеља да се хармонизују саобраћајни прописи у целој Европи, али Британци нису имали намеру да мењају своје навике. Последња европска земља која је одустала од вожње на левој страни пута била је Шведска – и то тек 1967. године.
Углавном, иако генерално влада мишљење да су земље у којима се вози левом страном права реткост, може се рећи да их има знатно више него што се очекује.
На пример, у Европи левом страном се вози у:
1) Велика Британија, укључујући Северну Ирску (67 милиона становника)
2) Ирска (5.150.000 становника)
3) Каналска острва (у каналу Ламанш) - Jersey и Guernsey (172.000 становника)
4) Исле оф Ман (84.000 становника)
5) Кипар (925.000 становника)
6) Малта (540.000 становника)
А шта је са остатком света? Данас се вози левом страном у 15 азијских, 14 афричких и 12 земаља Јужног Пацифика, а ту је и преко 20 других земаља и територија... Истина, у неким случајевима то су мале острвске земље, без много становника, али морамо да их поменемо.
Азија:
1) Бангладеш
2) Бутан
3) Брунеји
4) Источни Тимор
5) Индија
6) Индонезија
7) Јапан
8) Макао
9) Малезија
10) Малдиви
11) Непал
12) Пакистан
13) Сингапур
14) Шри Ланка
15) Тајланд
Африка:
1) Боцвана
2) Есватини (раније познат као Свазиленд)
3) Кенија
4) Лесото
5) Малави
6) Маурицијус
7) Мозамбик
8) Намибија
9) Сејшели
10) Јужна Африка
11) Танзанија
12) Уганда
13) Замбија
14) Зимбабве
Јужни Пацифик:
1) Аустралија
2) Фиџи
3) Кирибати
4) Науру
5) Нови Зеланд
6) Ниуе
7) "Питцаирн" острва
8) Папуа Нова Гвинеја
9) Самоа
10) Соломонска острва
11) Тонга
12) Тувалу
Остали – набројаћемо само неке:
1) Бахами
2) Барбадос
3) Кајманска острва
4) Доминиканска република
5) Јамајка
6) Суринам
7) Тринидад анд Тобаго