Не игноришите птичји измет на аутомобилу, уклоните га што пре
Што дуже остаје, теже га је уклонити, а резултат су погубни по лак возила.
Иако изгледа прилично ружно, многи возачи игноришу птичји измет на својим аутомобилима јер не мисле да то може бити опасно. Тако једни возе данима, а други недељама са траговима птичјег измета на фарби пре прања аутомобила.
Али када би возачи знали како киселина која се налази у птичјем измету делује на фарбу аутомобила, не би нимало оклевали и одмах би га уклонили са спољашњости возила.
Птице (и гмизавци) излучују амонијак и урин у облику кристала мокраћне киселине. То је заправо оно бело у птичјем измету.
Овај амонијум хидроксид, када је изложен алкалном металу, одмах почиње да кородира боју, а хемијски се убрзава излагањем високим температурама и када се ауто нађе у влажним условима, као што су роса или киша.
Оштећења настају спорије на ниским температурама, испод 5°Ц, али ако је ваше возило напољу на врелом летњем сунцу, оштећења ће настати брже и бити већа.
Свако ко је икада прао аутомобил са птичјим изметом приметио је колико га је тешко опрати када се скори. Загрејан на сунцу, уретански прозирни премаз на аутомобилу омекшава и шири се, стврдњавајући птичји измет на површини боје док измет продире у фарбу.
Што дуже измет остаје, теже га је уклонити. Резултат су "ожиљци" или удубљења на провидном слоју фарбе.
Гуљење површинског слоја боје је најчешћа последица ове деградације, али је могућа и промена боје аутомобила, као и "пликови" на захваћеном месту.
Восак није отпоран на киселине, па пружа само краткотрајну заштиту, али свакако делују као нека врста краткотрајног заштитног слоја између мокраћне киселине и фарбе аутомобила.
Ипак, и у том случају треба што пре опрати птичји измет.
Перионица је најбоља опција. Избегавајте употребу спрејева за брзо чишћење да бисте уклонили птичји измет јер садрже полимере или восак који задржавају киселину уместо да је уклањају.
Немојте користити обичну воду. Мокраћна киселина је скоро 100 посто нерастворљива у води.
Никада немојте рибати осушени измет. Птице га користе за варење хране, која се састоји од делова костију њиховог плена, песка, па чак и ситног шљунка, који би рибањем могао оштетити боју аутомобила.
Можете користити средство за уклањање инсеката. Ако је измет знатно омекшао употребом овог средства, довољан је и пешкир од микровлакана да би се уклонио.
На крају, треба напоменути да воскови пружају малу заштиту од птичјег измета, али одржавају површину хидрофобном, што спречава да се измет залепи за лак и олакшава њихово касније уклањање.