Не препоручујемо, али: У којим земљама је дозвољена вожња без сигурносног појаса?
На листи се налази чак и једна земља, чланица Европске уније
Годишње се у Србији догоди око 34.000 саобраћајних несрећа у којима живот изгуби око 500 људи што је за око 30 одсто више него у земљама ЕУ.
"Око 100 људи годишње изгуби живот само зато, јер нису користили сигурносни појас - рекао је министар саобраћаја Горан Весић на недавно одржаном Сајму аутомобила.
Док се произвођачи аутомобила боре да ту статистику победе, уводећи чак и иритирајући звучни сигнал упозорења за оне који одбијају да га ставе, и даље постоје земље у којима није обавезно ношење сигурносног појаса!
Веровали или не, у једној европској земљи коришћење сигурносног појаса је чак и забрањено преноси Index.hr.
У питању је Естонија, а ово правило се односи само на 26 километара дугој деоници која пролази преко Балтичког мора, најдужем путу на леду у Европи.
Тако да не, није реч о ситуацији која подржава "хирове" возача, већ о безбедносној ситуацији, односно скраћивању времена потребног за маневар изласка из возила у случају несреће.
За разлику од Естоније, постоје земље у којима коришћење сигурносног појаса није обавезно - ето тек тако.
У питању су: Авганистан, Ангола, Боливија, Бангладеш, Нигер, Либерија, Буркина Фасо, Гвинеја Бисао, Комори, Малдиви, Шри Ланка, Јемен, Кукови Отоци, Маршалови Отоци, Микронезија, Науру, Палау, Свети Тома и Принцип, Соломонови Отоци, Того, Тонга и Тувалу.
Ко је изузет од коришћења сигурносног појаса?
Ово се односи на грађане који из здравственог разлога не смеју да користе појас. На пример људи са уграђеним пејсмејкером, односно особе које су недавно имале операцију на грудном кошу.