ЦЕНЕ ПЕЛЕТА У СРБИЈИ СКОЧИЛЕ ЗА 100 ОДСТО! Купци очајни: "Плашим се онога што нас чека на зиму"
Иако сезона грејања није ни близу, цена пелета у односу на прошлу годину скочила за 100 одсто.
Због акутелне светске кризе изазване ратом у Украјини, која није заобишла ни нашу земљу, готово да не постоји производ који није поскупео. Међутим, чини се, да је највећа криза ударила на тржиште енергената, где се цене мењају на дневном нивоу. Тако је цена пелета, иако сезона грејања није ни близу, полетела високо и достигла дупло већу цену него прошле године.
Почетком прошле сезоне, тона пелета је могла да се нађе и за 170 евра, док сада, цена на стовариштима широм Србије кулминира и прелази и више од 350 евра за једну тону.
Контактирали смо неколико произвођача и продаваца пелета и добили различите информације. Па је тако, једна фирма у Земуну одлучила да се због ситуације на тржишту више неће бавити продајом пелета, док смо од једне фирме из центра Београда, сазнали да цена за средњи квалитет пелета достиже невероватних 42.000 динара за тону.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/05/03/profimedia-0688400449.jpg?itok=3AG8nDIQ)
КАКО СНИЗИТИ ЦЕНЕ ГОРИВА: Бајден пронашао решење, амерички председник издао наређење
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/06/16/collage_maker-16-jun-2022-06.21-pm.jpg?itok=ksCIOyeP)
"УПОЗОРАВАЛИ СМО ВАС..." Директор Гаспрома захвалио Европљанима на високим ценама гаса
Цена расте, грађани све забринутији
Сања Цекић, која се годинама греје на пелет, рекла је за наш портал СрбијаДанас да је због акутелне ситуације забринута и принуђена да пронађе алтернативно решење.
- Цена пелета је неподношљива. Почетком прошле сезоне, негде на пролеће, пелет је могао да се нађе и за 170 евра, међутим, како сада чујем, цена је око 350 евра за тону. Нама за једну сезону треба око 10 тона, па је рачуница јасна. Како стоје ствари, требаће ми око 3.500 евра само за грејање. То је апсурд. Тражим алтернативе и највероватније ћемо се грејати на угаљ или дрва. Мислим да су ове опције, у овом тренутку, далеко исплативије. Ако и то поскупи, не знам шта ћемо онда да радимо. Стварно сам забринута и искрено, плашим се онога што нас чека на зиму - каже наша саговорница.
Зашто поскупљује пелет
Бранко Главоњић, професор на Шумарском факултету у Београду објашњава који су фактори довели до цена и преко 40.000 динара за тону пелета и шта се може очекивати у наредном периоду.
- Ове године у прва три месеца било је проблема са снабдевањем због временских услова и нису испоручиване адекватне количине дрвета. Од априла се то нормализовало, али од 15. маја до 15. јуна имамо да су цене пелета у просеку повећане осам до 10 одсто - каже Главоњић.
Он истиче да су због кризе и најава проблема са енергентима људи још док је трајала прошла грејна сезона почели да купују за следећу. Због проблема са снабдевањем дрветом у прва три месеца, произвођачи нису могли да одговоре на тражњу и како објађњава Главоњић, то је довело до раста цена.
- Други разлог је што су цене и сировине и трошкова прооизводње повећани у односу на претходни период. Све је то утицало на то да и цене пелета почну да расту. Мањак производње у прва три месеца почео је да се задовољава увозом. У прва три месеца Србија је увезла 27.300 тона пелета што је 3,5 пута више него у прва три месеца 2021. године. Рецимо, колико смо увезли за прва три месеца ове године износио је увоз у седам месеци прошле године. То говори колико је велика потражња у Србији - тврди Главоњић за Данас.
- Многа домаћинства која су користила струју и гас кренула су да набављају пелет, као сигурно гориво за случај да буде проблема са гасом. Како смо добијали поруке да иде тешка зима да људи на време на време размишљају о огреву, тако су се на страни тражње појавили и они који нису раније користили пелет. Људи који су уплашени да на зиму неће бити гаса или струје, почели су да прелазе на пелет. Ако је раније било око 110.000 домаћинстава са котловима на пелет, сада ће то бити значајно више. Тешко је рећи да ли је 10 или 20 одсто више, то ћемо знати на крају године - каже он.
Тако смо дошли у наизглед апсурдну ситуацију да људи са струје која је и даље јефтина и гаса чије цене се нису мењале, прелазе на гориво које је међу најскупљим на тржишту. Разлог је неизвесност, као и шта ће бити са гасом због кризе у Украјини и санкција Европе према Русији.
Ко је крив - произвођачи или ЈП "Србијашуме"?
Власник фирме за производњу пелета "Био Energy Поинт" Зоран Дракулић рекао је да Србијашуме дугују тој компанији 41.000 кубних метара дрвета за производњу пелета и да је то предузеће криво за поскупљење тог енергента.
- Србијашуме су нелегално потписале уговоре са већим бројем "фирми", које не послују у дрвној индустрији, да га добијају по званичним ценама од 4.160 динара по кубном метру, а произвођачима пелета препродају по ценама и до 9.000 динара - рекао је Дракулић.
Он је, реагујући на тврдњу в. д. директора Србијашума Игора Брауновића да је тај енергент поскупео на домаћем тржишту због тога што су произвођачи, међу којима је Дракулићева фирма, извезли значајне количине тог енергента, рекао крајем маја да су цене скочиле због препродаје дрвета, поскупљења струје за 55 одсто и производње пелета у само 50 одсто капацитета.
- Одговорно тврдим да смо 2021. задовољили потребе свих наших око 400 купаца и продали 80.000 тона пелета - рекао је Дракулић.
Брауновић је рекао да Србијашуме касне са испоруком уговорених количина дрвета за производњу пелета због тога што је Влада Србије тек крајем јануара усвојила план пословања тог предузећа, након чега се расписују тендери за сечу дрвета, а да је ове године била и дуга зима са снегом, па је сеча могла да почне тек 1. априла.
Произвођачи пелета, према његовим речима, нису оставили сировина за производњу у зимском периоду, а неповољном стицају околности допринео је и нагли скок тражње тог енергента због енергетске кризе. Он је рекао да ће Србијашуме мањак производње дрвета надокнадити купцима до 1. јула.
Дракулић је навео да су проблеми почели од децембра 2021. године, од када произвођачи пелета раде смањеним капацитетом због неиспорученог дрвета.
Србијашуме, према речима Дракулића, дугују испоруку 20.153 кубна метра дрвета његовој фирми за 2021. годину, а ове године до 27. маја испоручена је 21.000 кубних метара мање него што је уговорено, док је само у мају од уговорених 8.415 кубних метара испоручено 3.585 кубних метара.
"За прва четири месеца ове године Србијашуме су оствариле годишњи план са свега 14 одсто", рекао је Дракулић и додао да му "није јасно обећање Брауновића да ће током јуна надокнадити мањак испоруке".
Оценио је да је нетачна и тврдња да је извоз пелета пореметио цене на домаћем тржишту и рекао да је"Био Energy Поинт" у 2021. години извезао само 20 одсто производње пелета и да то није утицало на снабдевање домаћег тржишта.
- Ове године је извоз пелета вишеструко смањен и то само вишегодишњим купцима у Македонији. И данас као највећи произвођач пелета у Србији и региону уредно снабдевамо све наше купце и нико није без робе - рекао је Дракулић.
Он је оптужио Брауновића "да манипулише чињеницама у циљу заштите своје позиције" и да покушава да искаже своју бригу према купцима пелета и поремећеном тржишту у 2022. години.
- Управо је Брауновић довео тржиште у ту ситуацију својом нестручношћу, нерадом и нелегалним пословањем. То је довело 86 произвођача пелета и 40.000 радника у дрвној индустрији на ивицу егзистенције - рекао је Дракулић.
Истакао је "да му није јасно зашто Брауновић криви Владу што му је план за 2022. годину усвојен тек крајем јануара када због унутрашњих проблема није био спреман раније".