Модернизација свих делова ЕПС-овог система у циљу унапређења пословања: "Колубара" раме уз раме са европским коповима
ЕПС је започео модернизацију РБ "Колубара"
ЕПС је започео модернизацију РБ "Колубара". Пројекат уједначавања квалитета угља у ЕПС-овом огранку РБ "Колубара", који ће омогућити значајне уштеде, улази у завршну фазу и требало би да буде завршен у другом кварталу 2019. године.
Прочитајте и:
Циљ је и да "Колубара-Метал" буде на тако високо технолошки развијеном нивоу, да буде могуће да се у самом ЕПС-у направи роторни багер. Завршена је прва фаза радова на новом мониторинг систему који са 120 камера покрива РБ "Колубару". План је да до краја 2020. године у систему ради око 400 камера, рекао је Милорад Грчић, в. д. директора ЈП ЕПС.
- Верујем да ћемо следеће године имати завршен пројекат и из РБ "Колубара" почети да испоручујемо угаљ уједначеног квалитета, што ће омогућити уштеде од 10 одсто угља у термоелектранама и поузданији рад термо блокова. Каснимо три деценије за западноевропским земљама, али сада смо на прагу реализације пројекта који доноси бројне користи ЕПС-у - истакао је Грчић.
Хомогенизација је део првог "зеленог пројекта" у ЈП ЕПС, укупне вредности око 180 милиона евра. Инвестиција у сам пројекат хомогенизације и управљања квалитетом угља износи 54 милиона евра, заједно са изградњом нове депоније која је неопходна за функционисање система. Компанија ФАМ испоручила је опрему за нове депонијске машине, а очекује се да ће "Енергопројект" превазићи унутрашње проблеме и наставити са реализацијом свог дела.
- Реализовано је 85 одсто пројекта који је један од најважнијих за РБ "Колубара", али и за производњу електричне енергије у ТЕНТ-у. "Колубара" ће коначно у 2019. бити на највишем нивоу, раме уз раме са најефикаснијим западноевропским коповима – рекао је Грчић.
У обиласку радова на депонији и модернизацији контролне собе у Дробилани били су и Слободан Митровић, извршни директор за производњу угља у ЈП ЕПС и Милан Мишковић, директор РБ "Колубара" за производњу угља, Милан Ђорђевић и Миодраг Ранковић, председници синдиката ЕПС-а и "Колубаре".
- ЕПС је започео модернизацију РБ "Колубара", а крајњи циљ је да "Колубара-Метал" буде на високо технолошки развијеном нивоу, тако да буде могуће да се у самом ЕПС-у направи роторни багер − рекао је Грчић, приликом обиласка производних погона колубарине организационе целине "Метал" и додао је да "Колубара-Метал" има своје место у будућности као најбоља металска фирма у Србији и на Балкану.
- Идеја нам је да можемо сами, својом памећу и опремом, да изградимо комплетан багер "глодар" у неком наредном периоду. Мислимо да то није много далеко и да ћемо за око пет година моћи да се похвалимо да нам не треба помоћ са стране− рекао је Грчић.
Први корак у модернизацији је набавка робота за заваривање, вредности 24 милиона динара. Реч је о првом роботу у РБ "Колубара", који ради на заваривању папуча на багеру. Робот чак седам или осам пута смањује брзину варења папуче багера. До 30 одсто је смањено и време које се потроши за припрему папуче за варење. Недавно је набављен и тестиран, а сада је већ у пуној употреби.
У "Металу" су истакли и важност пресе која је јединствена у Србији због могућности савијања профила од 50 милиметара челичног лима. Грчић је најавио план за модернизацију "Метала" у наредним годинама и рекао да је у овај део ЕПС-а недавно запослена млада девојка, треће пласирана на светском такмичењу у заваривању у Токију.
Грчић је обишао и нови мониторинг центар у РБ "Колубара", који ће бити веома важан за подизање безбедности у читавом колубарском басену.
Завршена је прва фаза радова, вредности између 45 и 47 милиона динара, а тренутно 120 камера покрива делове РБ "Колубара". План је да до краја 2020. године у систему ради око 400 камера, којима ће бити покривени сви витални делови "Колубаре", чиме се олакшава рад запосленима, подиже безбедност и спречавају крађе материјланих добара.
- Инвестирамо у све делове система, подижемо ефикасност и унапређујемо пословање. Део тог циклуса је и запошљавање младих стручњака, у току је конкурс за пријем 163 стручњака и очекујемо да ћемо добити најбоље младе инжењере који ће наставити да доприносе модернизацији и увођењу најмодернијих технологија – рекао је Грчић.
Рударски басен "Колубара" годишње произведе око 30 милиона тона угља из којих се у ЕПС-овим електранама у огранку ТЕНТ произведе више од половине српске струје.