Почела изградња постројења за одсумпоравање димних гасова - ТЕНТ А: Пројекат вредан више од 167 милиона евра
У Термоелектрани "Никола Тесла А" (ТЕНТ) у Обреновцу почела изградња постројења за одсумпоравање димних гасова из ТЕНТ-а који је вредан више од 167 милиона евра и који ће смањити испуштање сумпор-диоксида за девет пута.
Постављању камена темељаца у Обреновцу присуствовали су министар рударства и енергетике Александар Антић, амбасадор Јапана у Србији Ђунићи Марујама, директор Јапанске агенције за међународну сарадњу (ЈИЦА) за Европу и Блиски исток Такема Сакамото, потпредседник компаније "Мицубиши Хитаци пауер систем" (МХПС) Таканори Накамото и в.д. директор ЈП "ЕПС" Милорад Грчић.
ПОТВРЂЕНО: Чланице ЕУ постигле договор о Северном току 2!
Почетак посла обележен је и јапанском церемонијом, која се зове "кагами бираки", а у оквиру које су мушкарци обучени у црвени кимоно ударали у буре у којем се налази јапанска ракија - саке.
Министар Антић изјавио је да је ово значајан дан за будућност Електропривреде Србије, као и Термоелектране Никола Тесла у Обреновцу, која са својих 1.750 мегавата, без сумње представља стуб енергетског система земље.
- Зато посебну пажњу пружамо одржавању века те електране која је изграђена још седамдесетих година и која данас мора да се прилагођава стандардима ЕУ, посебно у области животне средине - рекао је Антић новинарима.
Каже да су у том циљу у ТЕНТ-у урађена три кључна сегмента која су важна за заштиту животне средине.
Први у низу је, додаје Антић, смањење загађења прашкастих материја, које је решено изградњом електрофилтера на свим блоковима ТЕНТ-а.
Други сегмент је смањење азотних оксида, које је спроведено на блоковима А3 и А5, а до краја месеца биће спроведено и на блоку А4.
- Највећи сегмент је одсумпоравање димних гасова, чија изградња креће данас и то захваљујући Влади Јапана и ЈИЦА, који су нам дали повољан зајам - рекао је Антић.
Према његовим речима, вредност пројекта је 167 милиона евра, рок отплате кредита је 15 година, грејс период пет година, а фиксна каматна стопа 0,6 одсто годишње.
Каже да ће након изградње постројења емисија испуштања сумпор-диоксида бити девет пута мања и износиће 7.800 тона и указује да је до сада просечна емисија СО2 износила око 74.000 тона годишње.
- Након низградње уклопићемо се у захтеве ЕУ, по којима је стандард концентрације СО2 у димном гасу мањи од 200 милиграма по метру кубном - навео је министар.
Најављује да ће држава наставити са модернизацијом објеката Електропривреде Србије, али и улагати у заштиту животне средине, у коју је до сада уложено 300 милиона евра.
Изразио је задовољство што ће фирма "Мицубиши Хитаци пауер систем", која ће предводити радове на изградњи постројења, донети нову технологију у нашу земљу и што ће пружити пример и домаћим компанијама како да убудуће реализују такве пројекте.
Према његовим речима, 60 одсто домаћих компанија учествоваце у изградњи постројења за одсумпоравање.
Директор ЕПС-а Грчић рекао је да ће се систем за одсумпоравање димних гасова градити за четири блока ТЕНТ-а А - А3, А4, А5 и А6, снаге по 350 мегавата.
Према његовим речима рок реализације пројекта је 3,5 године, а то постројење како каже омогућиће наставак рада електране за најмање 20 година.
- Захваљујући Влади Србије овај пројекат који је био у ризику да пропадне, оживели смо га и данас започињемо његову реализацију - рекао је Грчић.
Најавио је да ће ове године почети обнова у ТЕНТ-у блокова А1 и А2, који су најстарији и чија ће ревитализација трајати неколико година.
Амбасадор Јапана у Србији Ђунићи Марујама каже да се Јапан годинама борио са загађеним ваздухом и да је то питање решио захваљујући новим технологијама, те изразио задовољство што ће јапанске компаније са компанијама из Србије поделити искуство.
- Србија ће увек имати нашу подршку да спроведе све реформе како би што пре приступила ЕУ - рекао је Марујама.
Директор ЈИЦА-е за Европу и Блиски исток Такема Сакамото изразио је задовољство што су у овај пројекат укључене јапанске водеће компаније које ће, каже, сигурно допринети успеху пројекта, омогућити трансфер напредне технологије српским пријатељима и развој њихових капацитета.
- Поред разних ЈИЦА пројеката у Србији, који се спроводе дуже од две деценије, као што су развој малих и средњих предузећа, обезбеђивање медицинске опреме и жутих аутобуса, ЈИЦА даје приоритет и размени људства између две земље - навео је Сакамото.
Према његовим речима, у Јапану ЈИЦА је изузетно посвећена промовисању потенцијала Србије јапанском народу и то одржавањем изложби и семинара у сарадњи са Амбасадом Србије у Јапану.
ПОТПИСАН СПОРАЗУМ: Русија и Србија заједно развијају иновације у електроенергетици!
Навео је и да постоји могућност да ЈИЦА, из сопственог буџета, а у сарадњи са Министарством рударства и енергетике, спроведе истраживање у области енергетске ефикасности и обновљиве енергије.
Потпредседник компаније МХПС Таканори Накамото објаснио је да енергетски системи МХПС-а комбинују системе термоелектране и системе за контролу квалитета ваздуха.
Рекао је да ће МХПС као конзорцијум обезбедити сигурност на раду и изразио наду да ће пројекат завршити на време, као и да је пројекат још један пример о сарадњи и пријатељству Јапана и Србије.
Рок за изградњу постројења је 42 месеца, после којег следи гарантни период и пробни рад постројења од 12 месеци.
Пројекат се реализује у оквиру споразума влада Србије и Јапана, на основу којег је 2011. године потписан споразум о зајму за његово финансирање измеду ЈП "ЕПС" и ЈИЦА.
Уговор о изградњи постројења између ЕПС-а и конзорцијума фирми који предводи компанија МХПС потписан је 8. септембра 2017. године.