Руси хоће додатан удео у Јужном току?
Гаспром разматра куповину додатних акција компаније Саут Стрим Сербиа АГ
Одбор директора руског гиганта Гаспрома разматраће 13. фебруара куповину додатног удела у Јужном току Србија АГ, саопштила је руска компанија.
Прочитајте и:
Једна од тачака дневног реда је и Гаспромова куповина додатних акција компаније Саут Стрим Сербиа AG (South Stream Сербиа АГ), наводи Гаспром, пише руски TASS.
За изградњу гасовода Јужни ток на дну Црног мора успостављена је заједничка пројектна компанија Србије и Русије, Јужни ток Србија АГ (51 одсто учешћа Гаспрома и 49 одсто Србија). Пројекат је дизајниран да диверсификује снабдевање руског гаса Европи.
Међутим, 2014. године Европски парламент је препоручио напуштање изградње гасовода, а у децембру 2014. руски председник Владимир Путин рекао је да Русија неће наставити пројекат у тренутној ситуацији.
ЕПС гради први ветропарк: Производња првих киловат-сати очекује се 2020. године
Истовремено, Русија је најавила нови пројекат - Турски ток. Србија би желела да добије гас који се испоручује путем ове руте. У децембру 2017. године Путин је рекао да Москва и Београд раде на могућности повезивања Србије са изградњом гасовода, чија је градња морског дела почела у мају 2017. године.
Пут ће проћи кроз Црно море до европског дела Турске и даље до границе са Грчком. Дужина морског дела цевовода треба да буде око 930 километара, копнени део турске територије је 180 километара. Тренутно је Гаспром путем дипломатских канала добио дозволу од турских власти да изгради другу линију морског дела на обалу Турске.
Пожурите ако желите олакшице за струју: Одређена домаћинства ће имати БЕСПЛАТНЕ КИЛОВАТЕ
Прва линија гасовода биће дизајнирана за снабдевање Турске, а друга - за снабдевање гасом у земљама јужне и југоисточне Европе. Снага сваке нит је 15,75 милијарди кубних метара гаса годишње.
Прве испоруке гаса кроз гасовод су планиране за крај 2019.