Струја све скупља – ЕПС не треба да продаје електричну енергију без урачунате цене ЦО2
Цена гаса, такса на ЦО2 и тропске температуре довеле су до тога да сада нема шансе да се купи електрична енергија за наредну годину по цени нижој од 90 евра по MWh.
Просечна велепродајна цена за испоруке 2022. године ће се кретати од 80 до 85 евра по MWh. А тржиште електричне енергије у Србији је део европског тржишта, каже Дејан Стојчевски, технички директор SEEPEX а.д. Београд за Енергију Балкана коментаришући да би продаја струје без урачунате цене ЦО2 водило ЕПС директно у пропаст.
Ко је купио електрину енергију за 2022. годину у марту ове године платио је 60 евра по мегават часу (MWh). Сада је цена већ стигла до 92 evra/MWh. Испод 90 евра сада нема шансе да се купи електрична енергија за наредну годину. Са тенденцијом пораста. Јер, како се ближимо крају године цена расте, каже Дејан Стојчевски, технички директор SEEPEX а.д. Београд за Енергију Балкана.
- Тренутно им нико неће дати цену нижу од 90 до 95 евра по MWh. То је сада актуелна цена Према тренутним параметрима просечна велепродајна цена електричне енергије за испоруке 2022. године ће се кретати од 80 до 85 евра по MWh. То је сада нека нова референтна цена у наредном периоду - каже Стојчевски напомињући да - лично мисли да ће ове цене да остану у нареном периоду, бар две до три године. Сигурно.
Треба рећи да су ове прогнозиране велепродајне цене електричне енергије много ниже од 130 евра – цене по којој је MWh, на велепродајном тржишту, на берзама струје у Југоисточној Европи, продаван прошле недеље.
Гас поскупео струју
- Генерално, узроци овог поскупљења у односу на предпандемијски период, када је цена MWh била око 50 евра су цена ЦО2, цена гаса и повећана потрошња због тропских температура. Лето је веома топло па је повећана потрошња електричне енергиј за хлађење. То су три главна узрока који су довели до драстичног поскупљења електричне енергије, са тенденцијом да се она не враћа на ниво пре пандемије - истиче Стојчевски.
Раније су тржиште гаса и електрине енергије била одвојена а сада када једна цена гаса скочи скаче и све остало.
Технички директор SEEPEX-a истиче да је гас поскупео три пута у односу на период од фебруара – марта ове године. То је идректно утицало на поскупљење електричне енергије, која се производи и у гасним електранама.
Гас је сада поскупео на аукцији. Цена 1.000 кубних метара природног гаса је прошле недеље на берзама коштала и 585 долара, што је свакако утицало на скок цене MWh на око 130 евра.
- У суштини, гас ће највише да диктира цену електричне енергије. А шта ће бити са гасом – то ћемо да видимо јер складишта гаса нису довољно напуњена - каже Стојчевски.
Гас је, додуше, већ почео да појефтињује, мада ће његова цена, свакако, зависити од старта гасовода Северни ток 2 и геополитичких прилика око услова транзита овим новим цевоводом, односно, колиина које че Гаспром транспортовати кроз Украјину. Али, реално је да су спекуланти допринели овој астрономској цени.
- Цена ЦО2 је тренутно око 56/57 евра по тони, што је отприлике пандам цени ЦО2 по MWh. Ова цена ће, можда, варирати али, неће бити значајније нижа. Може само да се повећава, тако да та ставка остаје као битан параметар у одређивању будућих цена електричне енергије у Европи - објашњава Стојчевски.
Важно када се купује
Ово поскупљење указује на разлике у цени које се постижу код куповине дугорочним уговрима, за годину или више унапред и електричне енергије која се продаје на берзи.
- Ту је сада већ велика разлика. Ми смо из Seepex-a последњих година указивали на то. Чак смо организовали и семинаре за велике крајње купце. Указивали смо да је време да се крајњи купци, причамо о великим потрошачима, удруже или да самостално почну да излазе на тржиште. Да направр тим за трговину, који ће да оптимизује куповину електричне енергије. Од раније је познато: никада се не купује електрична енергија крајем године. Ко то чека за наредну годину увек ће лошије да прође. Најјефтиније је куповати за наредну годину од фебруара до почетка маја - поручује Стојчевски наводећи да говори из свог дугогодишњег искуства.
Купци код билатералних уговора уговарају набавку са снабдевачима електричном енергијом. Ако купују од снабдевача могу да се договоре о цени. Ако купују на тржишту, за крајњу потрошњу, то је цена на берзи.
Садашња цена је значајно виша у односу на предпандемијски период. У периоду 2017., 2018. и 2019. године били су пикови и падови цене електричне енергије, али је просечна годишња велепродајна цена (константа) била озмеђу 50 и 51 евро по MWh.
- Током пандемије цена је пала на 39 евра. Али, то није уопште референтан случај, јер је била мања потрошња, индустрија није радила… Знамо шта се све дешавало - објашњава Стојчевски истичући да је реч о просечној велепродајној цени за Југоисточну и Централну Европу.
У Западној Европи (Немачкој, Француској…) је електрична енергија увек за око 10 евра по MWh јефтинија него у овим земљама од Чешке па доле ка југу, до Грчке.
Где је ту Србија?
Цена електричне енергије у Србији зависи од цене у Европи. Не може да се посматра одвојено. Технички директор SEPEX-a истиче да је наша земља део европског тржишта.
- ЕПС је сигуран и поуздан испоручилац али, Србија је исувише мала да би ми диктирали неку цену“, каже Стојечвск и онима који кажу да ЕПС треба да продаје струју без урачунате цене ЦО2 поручује да би то „водило ЕПС директно у пропаст. То важи за било коју робу. То је тржишна цена
Саговорник Енергије Балкана истиче, такође, да са овом велепродајном ценом електричне енергије не требају подстицаји за произвођаче ОИЕ.
- Зелена енергија са овим ценама може да иде на тржиште. Без икаквих подстицаја - категоричан је Стојчевски, напомињући да зелени капацитети у нашем региону још нису надоместили излазак термоелектрана из производње.