ИСПРАВКА: Швајцарска није запретила грађанима затвором због грејања домова изнад 19 степени
Реч је о нацрту закона!
Анализом портала Istinomer.rs утврђено је да саџај на нашем сајту Србија Данас везан за кажњавање грађана у Швајцарској због грејања представља дезинформације и преношење непотпуних информација.
ШТА СУ ЧИЊЕНИЦЕ:
Швајцарски таблоид “Блицк” објавио је недавно текст у којем се погрешно тумачи нацрт законске Уредбе о гасу у Швајцарској која још увек није усвојена. Чланак је покренуо лавину дезинформација о томе да ће грађани Швајцарске ићи у затвор уколико подесе термостат у својим домовима на температуру изнад 19 степени. Осим тога, на друштвеним мрежама дели се и лажан постер са тврдњом да власти те државе позивају грађане да пријаве комшије које троше превише гаса, а да ће заузврат добити награду у износу од 200 швајцарских франака. Чињеница је, међутим, да би потенцијална Уредба о гасу у Швајцарској ступила на снагу само у случају велике несташице природног гаса. Казне су у теорији могуће, али би их власти тешко издале, а затворска казна била би мало вероватна.
Шта власти у Швајцарској заправо планирају поводом потенцијалне несташице гаса?
Вишејезична веб платформа за вести “Swissinfo” (у продукцији јавне радиодифузне асоцијације “The Swiss Броадцастинг Цорпоратион”) разговарала је са Маркусом Спорндлијем, портпаролом Одељења за економска питања, који је цитиран у спорном чланку који је објавио таблоид “Блицк”.
Спорндли је за “Swissinfo” објаснио да је посреди погрешно тумачење закона, односно потенцијалне уредбе о којој се још увек преговара.
Према његовим речима, нико у Швајцарској није у опасности да добије казну због повећања температуре у свом дому.
“Тренутно у Швајцарској нема несташице струје или природног гаса. Због тога нема на снази ограничења или забрана коришћења енергије која би се могла прекршити”, рекао је Спорндли.
Портал Србија Данас се извињава својим читаоцима због преношења непотпуних информација и дезинформација како је утврђено у наведеној анализи.
У наставку преносимо измењен наслов и текст са измењеним и избаченим деловима како би садржај недвосмислено одговарао истини.
---------------------------------------------------------
Уредба о гасу о којој је писао “Блицк” а који је погрешно пренесен на нашем сајту заправо је део плана који власти у Швајцарској предлажу за решавање несташице гаса. Та се опасност, према речима швајцарских званичника, “не може искључити ове зиме с обзиром на геополитичку ситуацију”.
Нацрт уредбе послат је на даље консултације, а заинтересоване стране имају рок до 22. септембра да изнесу своје ставове. Што значи да таква мере која је првобетно наведена у нашем тексту није ступила на снагу, односно не постоји.
Ако влада Швајцарске одлучи да настави са овим планом, ограничење грејања неће нужно бити спроведено одмах – ако уопште и буде, наводи “Swissinfo”.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/27/profimedia-0629224146.jpg?itok=iTcfNgee)
WINTER ИС ЦОМИНГ, ФРАНЦУСКА ЈЕ СПРЕМНА: Ова ће зима бити другачија од претходних, Париз има план
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/06/19/collage_maker-19-jun-2022-08.51-am.jpg?itok=wDOvqJSp)
"РУСИЈА ВИШЕ НИЈЕ ПОУЗДАН ЕНЕРГЕТСКИ ПАРТНЕР" Шолц има план Б како да Немци прегурају ЗИМУ
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/07/27/collage_maker-27-jul-2022-03.32-pm.jpg?itok=dGYNDesY)
"УРАДИТЕ ОВУ СТВАР И СУТРА УКЉУЧУЈЕМО СЕВЕРНИ ТОК" Путин поручио Европи да ако неће руски гас има ко хоће
Наиме, како су објаснили, предузете мере зависиле би од тежине ситуације.
“Први корак био било подстицање људи да смање потрошњу, на пример, подешавањем температуре на термостату. Само уколико се ситуација ни тада не би поправила, надлежни би прешли на следећи корак, који укључује обавезу потрошача – почевши од јавних зграда и канцеларија, а затим, ако је потребно, и домаћинстава – да ограниче грејање на 19°Ц. Ово правило би важило само за места која се греју системима на гас”, пише “Swissinfo”.
Дакле, теоретски су могуће казне у случају озбиљне несташице гаса, рекао је Спорндли.
Закон о националном економском снабдевању (НЕСА), који би служио као правни основ за предложену уредбу, предвиђа новчане казне у распону од 30 до 3.000 швајцарских франака.
Међутим, како је Спорндли објаснио, процес изрицања таквих казни био би веома компликован и обиман.
“Надлежни би морали да разматрају сваки случај појединачно, јер казне по Закону нису административне казне какве полиција може једноставно да изрекне, као на пример за саобраћајне прекршаје. Ако власти икада изрекну казну некоме ко прекрши правило о грејању, казна у износу од 3.000 швајцарских франака не би се сматрала разумном”, рекао је Спорндли.
Што се тиче затворске казне, иако је то такође теоретски могуће, судија вероватно неће сматрати да је она пропорционална прекршају.
Ако забрана грејања домова икада ступи на снагу, портпарол је рекао да је вероватан сценарио да би га већина људи следила, баш као што се већина људи придржавала мера попут социјалног дистанцирања или рада од куће на врхунцу пандемије корона вируса.
“Верујемо да ће се људи у Швајцарској придржавати закона”, закључио је.
- Ми нисмо полицијска држава - рекао је министар економије Гај Пармелин на конференцији за новинаре прошле недеље. Он је, међутим, додао да су могуће "провере на лицу места" од стране органа за спровођење закона. Швајцарски кантони сада имају рок до 22. септембра да доставе сугестије и забринутости у вези са владиним нацртом уредбе.
Западне санкције уведене Русији као одговор на војну операцију Москве у Украјини довеле су до рекордног пораста цена гаса и повећања укупне инфлације, преноси РТ.
БОНУС ВИДЕО: Руска артиљерија циља украјинске положаје код села Пески