ЗАШТО СЕ У СРБИЈИ НЕ ЈЕДЕ ЦРНА ЧОКОЛАДА? Трговци забринути, повлаче слаткиш из рафова, али није ствар до укуса
На цену било које врсте чоколаде директно утиче поскупљење какаоа на глобалном плану, али има још важних фактора.
Многима омиљена посластица - чоколада, продаје се у енормним количинама широм света, и мада млечна и даље доминира, све популарнија је и тамна (црна) верзија, са мање шећера, а већим процентом какаоа.
Ипак, није свако тржиште на свету једнако спремно да је "прихвати". Притом, овде није реч само о квалитету или укусу, будући да је често доста горча од класичне, млечне чоколаде - већ је пресудни фактор цена.
СТАРИ ТРИК ЗА НОВЕ КУПЦЕ! Права цена или навлакуша, у рафу једна цена - на каси друга
ЗБОГ ЧЕГА СКАЧУ ЦЕНЕ? Детаљно објашњење - ево кад можемо да очекујемо појефтињење прехрамбених производа
ТРЕБА ЛИ ПОТРОШАЧИ ДА БРИНУ? Цена сунцокретовог уља у једном тренутку одлетела високо, да ли ће бити новог поскупљења?
Наиме, у неким домаћим супермаркетима ових дана можете видети рафове са екстра сниженом робом, али не зато што јој ускоро истиче рок, већ зато што неке производе брендови трајно повлаче. Разлог? Слаба продаја.
На тим полицама нашло се и "брдо" црне чоколаде, познате румунске марке, која се сада продаје за упола мању цену. То значи да 80 или 90 грама, зависно од паковања и врсте, сада кошта око 100 динара. Регуларна цена је око 200 динара.
Притом, не треба занемарити да мања чоколада сада углавном "само изгледа као да има 100 грама", а углавном садржи 10 до 20 грама мање. То је свакако и назначено на паковању, али и даље остаје нејасно зашто се прави производ од 80-90 грама, а не стандардних 100 грама.
Чињеница је да је људима у Србији скупо да за тако малу количину дају 200 динара, или чак 400 динара за мало више од 150 грама чоколаде. Наравно, немају сви брендови превисоке цене, али већина тамних чоколада доста кошта - посебно ако има више какаоа (рецимо, 80 одсто) и неке додатке (нар, целе боровнице, арому кафе).
Без обзира на то што какао поскупљује, као и шећер, ове сировине ипак важе за јефтиније, базичне. Цену додатно подиже додатак стевије, који чешће прати тамне него млечне чоколаде, затим разни други укуси. На крају крајева, приметићете и да је паковање породичног сладоледа за нијансу скупље ако посластица има арому неког брендираног кекса, а не "стандардне укусе".
Иначе, према подацима, глобално тржиште тамне чоколаде је у 2018. вредело 44,9 милијарди долара, а процена је да ће до 2026. достићи вредност од чак 83,34 милијарде долара. Раст цене није само директно повезан са растом цене какаоа, већ и са трендовима.
Као и у свему, и овде он игра битну улогу. Црна чоколада се промовише као здрава, што и јесте, тако да је одлична опција за оне који воде рачуна о здрављу и изгледу. С друге стране, неки "не признају" тамне чоколаде које садрже шећер и немају назначен проценат какаоа на паковању.
Другим речима, највише вреде тамне чоколаде које имају од 70 до 90% какаоа, ако су са стевијом или, рецимо, брезиним шећером који се наметнуо као заслађивач број 1, у односу на бели шећер. Ипак, ако поредимо цене, 150 грама овог шећера кошта чак 360 динара, док је килограм белог шећера између 60 и 70 динара.