Да ли је боље штедети у ЕВРИМА или ДИНАРИМА? Ево у ком случају вам остаје 23 ЕВРА ВИШЕ
Резултат поверења у НБС.
У последњих годину дана штедња у домаћој валути повећана је за 33 одсто, односно за трећину, што је, како су нам рекли у Народној банци Србије (НБС) импресиван податак.
НОВА ПРОМЕНАДА, ГАРАЖЕ, КОМПЛЕКС ЗА ОДМОР: Ево какви станови се граде на Дорћолу – завирите у луксуз који чека станаре! (ФОТО)
Пошта: Исплата пензија без сметњи, од сутра и на кућне адресе
Колико вам је новца потребно за празнике, а да се ничег не одрекнете?
Према последњим расположивим подацима, динарска штедња тренутно износи 78 милијарди динара и више је него четири пута већа у поређењу са крајем 2012. од када бележи интензиван раст, што сведочи о поверењу грађана у домаћу валуту. Динарска штедња је прошле године повећана за 10,9 милијарди динара (око 22%), а од почетка ове године за 16,9 милијарди динара, што је знатно више од целокупног прошлогодишњег раста.
- Атрактивност и бржи темпо раста динарске штедње у односу на девизну резултат је све већег поверења грађана у монетарну политику Народне банке Србије, нарочито повећаног кредибилитета домаће валуте током последњих седам година. Повећање динарске штедње јесте резултат поверења у домаћу валуту, што је неопходан услов. Растуће поверење у динар омогућено је дужим периодом ниске и стабилне инфлације и релативно стабилног курса, чему својим мерама доприноси Народна банка Србије - кажу у НБС.
Поред тога, на динамичан раст динарске штедње утичу атрактивније каматне стопе у односу на девизну штедњу, као и повољнији порески третман, јер се камата на динарску штедњу, за разлику од девизне штедње, не опорезује.
Народна банка Србије је у више наврата указивала на исплативост динарске у односу на девизну штедњу.
Тако је и ове године поводом Светског дана штедње, Народна банка Србије израдила редовну анализу исплативости штедње. Анализа је још једном потврдила да је штедња у домаћој валути исплативија од штедње у девизама – и у кратком и у дугом року - штедиша који је у последњих годину дана штедео у динарима, на улог од 100.000 динара, добио би око 2.700 динара (или око 23 евра) више у односу на штедишу који је у истом периоду на девизну штедњу у еврима положио око 845 евра, односно противвредност наведеног износа од 100.000 динара.
Да раст штедње указује на све веће поверење грађана у домаћи финансијски систем, говори и чињеница да је тај раст остварен у условима релаксације монетарних политика и Народне банке Србије и Европске централне банке, односно чак и у условима смањења каматних стопа.
- Напомињемо да је инфлација у нашој земљи са некадашњих двоцифрених нивоа спуштена на ниске и стабилне нивое још током 2013. године, од када се одржава у просеку око 2%. Динар је данас на сличном нивоу на којем је био у августу 2012. године (ојачао је у односу на евро за око 1%), а Народна банка Србије увећањем девизних резерви на највише нивое од када се мере додатно јача стабилност и отпорност домаћег финансијског система - рекли су у НБС.
Промена ОД НОВЕ ГОДИНЕ! Свако домаћинство и фирма ће ПЛАЋАТИ ЕКО-ТАКСУ: Ево колико ХИЉАДА ДИНАРА треба да дате
Шта се догоди ако сиромашни добију ХИЉАДУ ДОЛАРА? Ево шта је показао ЕКСПЕРИМЕНТ
ПОСКУПЉУЈЕ ПРЕТПЛАТА ЗА РТС: Ево колико новца ћете морати да дајете од 1. јануара!
Грађани, обратите пажњу: Уколико купујете стан ОВО МОРАТЕ ЗНАТИ, ОД НОВЕ ГОДИНЕ ВЕЛИКЕ ПРОМЕНЕ!
Држава ДАЈЕ БЕСПЛАТНО ОСИГУРАЊЕ УСЕВА: Због чега ратари не користе ту олакшицу?