ПРЕКО 180.000 људи одлази у ПЕНЗИЈУ са 55 година - ево под којим условима
У питању је бенефицирани стаж, на који у Србији право има запослени из њамање 10 занимања. Предњаче запослени у војсци и полицији
Након истраживања колико раније у пензију могу да иду радници са бенефицираним стажом и колико је њихова пензија већа у односу на раднике који се пензионишу по регуларним условима, одговор је да се у пензију са бенефицираним стажом може ићи већ са 50 година старости као и да пензија може бити већа 20 одсто.
Практично, старосна граница за одлазак у пензију постаје нижа у зависности од степена увећања стажа. Тако се оним осигураницима којима се 12 месеци рада рачуна као 18 месеци стажа, граница за одлазак у пензију може максимално смањити до 50. године живота. Радницима којима се 12 месеци стажа рачуна као 14, 15, односно 16 месеци, старосна граница се може снижавати максимално до 55. године живота. Ипак, обавезно је да осигураник најмање две трећине укупног стажа наврши на бенефицираним радним местима.
За бенефициране категорије стаж се утврђује другачије него осталим осигураницима, али је обрачун пензије исти.
Једина разлика је што се за обрачун личног коефицијента код бенефицираних пензија узимају зараде остварене од 1. јануара 1996. године, док је код осталих осигураника у питању је 1. јануар 1970. године, што пензију по бенефицираним условима увећава за 20 одсто.
Најчешћа занимања са бенефицираним радним стажом су у војсци, полицији, послови у рудницима, црној и обојеној металургији, производњи и преради нафте, хемијској индустрији, наменској производњи, гумарској индустрији, фармацеутоској индустрији, производњи електричне енергије. Таквих је тренутно у Србији више од 180.000 хиљада.
У Србији заправо постоје две категорије пензионера којма се за рад од 12 месеци рачуна стаж од 14 до 18 месеци.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/04/02/svajc.jpg?itok=4ud81qFG)
НАРОД СЕ ЖАЛИ! Народна банка Србије саветује задужене у Швајцарцима и тврди да прати примену Закона!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2014/05/14/doktor.jpg?itok=TaLVRG-6)
ПОЖУРИТЕ! Србија запошљава 400 медицинских радника! Ево ко све може да се пријави
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/130/kina-fabrika-automobila.jpg?itok=881lMW_r)
СРБИЈА ПРАТИ РАЗВОЈ СИТУАЦИЈЕ Најава формирања НАЈВЕЋЕГ СВЕТСКОГ ПРОИЗВОЂАЧА АУТОМОБИЛА одразиће се и на нашу земљу
Прво, бенефицирани стаж имају осигураници који раде на тешким, опасним и за здравље штетним радним местима као и они који раде на пословима где после навршења одређених година живота не могу успешно обављати своју делатност. Услов је да су на радним местима ефективно провели најмање 10 година, односно пет година ако је утврђена инвалидност. Степен бенефицирања стажа зависи од тежине посла, а бенефицира се само ефективно време проведено на раду.
У другој категорији су полицијски службеници, део запослених у Министарству спољних послова, затим припадници Безбедносно-информативне агенције, Војнобезбедносне агенције и Војнообавештајне агенције. Такође, и запослени у Управи за извршење кривичних санкција, овлашћена службена лица Пореске полиције, професионална војна лица према прописима о Војсци Србије и остали полицијски службеници који раде на пословима са бенефицираним радним стажом.
Из ПИО фонда истичу и да радна места и послови ових категорија осигураника не могу бити административно-технички послови, већ само они где је обављање професионалне делатности ограничено навршењем одређених година живота или због природе и тежине посла. Ово се не односи једино на професионална војна лица према прописима о Војсци Србије.
У Хрватској на листи и возачи трамваја, аутобуса, камиона...
У Хрватској постоји 84 занимања која се налазе у категорији изузетно тешких звања за која је прописан бенефицирани радни стаж. Она су побројана у Закону о стажу осигурања с продуженим трајањем, који је донесен још 1999, али од тада није било ревизије занимања, па се на списку налазе и нека која више не постоје, као и нека која су се толико променила да њихово обављање више не задовољава стандарде по којима би се прогласила нарочито тешкима.
Осим полицајаца и војника, који углавном сви уживају повластицу бенефицираног стажа, на листи су и занимања попут возача трамваја, аутобуса јавног превоза и међуградских линија и свих возила тежих од 7,5 тона.