ОСНОВЦИ У ЧУДУ - ЧЕТИРИ БОДА ВИШЕ ЗА УПИС НЕГО РАНИЈЕ: Навала на гимназије, а места у овим школама су упражњена
У престоници је највећа навала била на оне гимназије које се воде као "елитне"
Родитељи и свршени основци су остали у чуду када су схватили да је ове године требало у просеку четири бода више за упис у гимназије него претходних година. Ипак, иако је владала таква навала на гимназије, поједини смерови у техничким школама су остали упражњени.
ПОКЛОЊЕНЕ ПЕТИЦЕ УЗИМАЈУ ДАНАК: На ранг листама за упис на факултете и вуковци са нула постигнутих бодова!
ПРОФЕСОРИ ТРАЖЕ СМАЊЕЊЕ НОРМЕ У СРЕДЊИМ ШКОЛАМА: Уколико се не испуне услови школска година неће ни почети?
ШТА ЧЕКА ЂАКЕ ПОСЛЕ РАСПУСТА? Предлог СЗО се никако неће допасти родитељима - просветари нуде другачије РЕШЕЊЕ
У престоници је највећа навала била на оне гимназије које се воде као "елитне", смештене у строгом центру града, попут Треће или Четрнаесте београдске гимназије. За природни смер у овим гимназијама је било потребно да ученик сакупи барем 97,08 поена у Трећој, односно 94,33 у Четрнаестој, што би значило да потренционални кандидат мора да има скоро максималан број бодова. Дакле, да је вуковац и да је скоро без грешке одрадио пријемни.
Међутим, исто као што су традиционално гимназије најпопуларније школе у Београди, тако на неким смеровима у техничким школама није било довољно ученика ни да се оформи одељење. Ситуација је слична и у осталим градовима у Србији.
Тако је на смеру за обућара уписан један ученик, а за позив галантеристе нико није био заинтересован у првом уписном кругу. У овој генерацији, изгледа да ћемо добити свега четири нова пекара и три трговца.
У две београдске техничке школе уписано је укупно 11 будућих месара - у Пољопривредној школи Палилула и Хемијско-прехрамбеној технолошкој школи. Такође, занимљиво је да је у првом уписном кругу уписано по три бравара и тапетара и један вртлар.
Зашто ова занимања нису привлачна свршеним основцима објашњава Милорад Антић, председник Форума средњих стручних школа.
- Људи размишљају у правцу да те занате могу да изуче практично. Односно, на пример, за зидара или армирача могу да завршим за три месеца или ће отићи у Немачку па ће за месец дана научити да зида. Исто важи и за пекаре или месаре. Сви иду на ту причу да то могу да науче у пракси или курс. Зато је предлажем да то буду двогодишње школе са практичном наставом и онда би људи постајали мајстори са навршених 17 година и могу да почну да раде. Такође, можемо да понудимо неке стипендије, курсеве језика, возачке дозволе и тада би уписивали много већи број људи - рекао је Антић и додаје:
- Ове године је много већи успех ђака на пријемном испиту. Ученици су на сва три теста у просеку оставрили по два или три бода више него претходних година. Такође, много је више одличних ученика као и вуковаца у претходној школској години. Неке од тих оцена су "поклон" оцене - објашњава Антић да су због великог броја бодова ученици имали ове године много више опција за упис средњих школа него претходних година.
Он објашњава и да неки смерови у техничким школама апсолутно могу да парирају гимназијама по тражености међу свршеним основцима.
- Тражени су ИТ смерови, па медицинске школе су веома популарне као и туристичко угоститељске. Са тим смеровима можете свуда да радите после. То су неки послови који су свуда тражени, а посебно бих апострофирао да су та занимања тражена у иностранству. Те школе су посебно популарне у мањим градовима у Србији који имају од 20.000 до 30.000 становника. На пример, тамо су гимназије мање пожељне - каже Антић.
Њанепожељнији смер у Техничкој школи у Младеновцу јесте смер за модног кројача за који ове године није било довољно заинтересованих да се формира одељење.
- Попуњена су сва места у четвртом степену. Ипак, оно што је тренд и код нас и у свету, трећи степен није попуњен. У суштини, формирали смо од три одељења трећег степена два у којима има 25 ученика. Једно одељење које нисмо успели да формирамо јесте модни кројач, односно текстилство. Текстилна индустрија је проблематична код нас па се то рефлектује и на упис код деце. Највероватније ни неће бити заинтересованих, јер други уписни круг је прошао и није било ниједног новог заинтересованог - рекла је Снежана Благојевић, директорка Техничке школе у Младеновцу.
Она истиче да је ове године било повећано интересовање за смер Техничар за компјутерско управљање ЦНЦ машина.
- То је веома тражен смер, а и траже га послодавци. Дешавало се да пре завршетка године се малтене запосли цело одељење - каже Благојевићева.
Директорка школе такође верује да су ученици ове године добро урадила пријемни и због тога места на трећем степену "зврје" празна.
- Деца су лепо урдила пријемни. Има и 10 места више у односу на број ђака, то је на нивоу целе Србије и зато је, између осталог, трећи степен непопуњен. Али и прошле године је слична ситуација, само што смо имали три-четири ученика више па смо могли да формирамо то одељење будућих модних кројача - објашњава Благојевићева.