Почео "Караван дуалног образовања" у организацији Привредне коморе Србије
Систем се показао као поуздан оквир за стицања знања и способности које су валидне било где у свету.
Привредна комора Србије у оквиру Недеље дуалног образовања у Београду организује "Караван дуалног образовања" ради размене искустава и промоције примера добре праксе након почетка пуне примене Закона о дуалном образовању.
НОВИ СРПСКИ НИКОЛА ТЕСЛА: Ђорђе има 107 награда и признања, а међу њима и златну медаљу са научне Олимпијаде
КАКО ЗАВРШИТИ ПРАВНИ ФАКУЛТЕТ ЗА ДВЕ ГОДИНЕ: Шешељ открио детаље из студентских клупа! (ВИДЕО)
ПРОФЕСОРКА ЕКОНОМСКОГ ИЗВРЕЂАЛА НОВИНАРЕ! ПРОСТАКЛУК ДАНИЦЕ ПОПОВИЋ: "П**ка вам, бре, материна!"
Дуални модел чини 10 одсто целокупног средњег стручног образовања у Србији, а од септембра 2019. године по том моделу школује се укупно око 6.100 ученика у 48 градова и општина, истакнуто је у Привредној комори Србије на скупу организованом у оквиру Недеље дуалног образовања.
- У Србији је регистровано око 800 компанија које су укључене у дуални систем образовања од чега је 80 одсто домаћих компанија, међу којима су мала и средња предузећа, изјавио је Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије.
Данас је одржана прва панел дискусија, чији је домаћин била компанија ДМ, а уједно је организован обилазак компанија које су подржале увођење дуалног образовања у формални систем. То су уз ДМ компаније Гебрудер Вајс и Конелек.
Панел дискусији су присуствовали представници компаније ДМ, представници Министарства образовања и Привредне коморе Србије, затим страни стручњаци из Аустрије и Немачке, који имају примат у систему дуалног образовања, али и ученици који су прошли програм обуке.
Директор Привредне коморе Србије Марко Чадеж се најпре захвалио гостима из иностранства за које је рекао да су пионири у увођењу дуалног образовања.
- Код нас у Србији је дуално образовање уведено 2016. године кад смо започели процес дуалног образовања у кореспонденцији са трговачком школом из Београда. Показало се као изврстан начин да ученици науче како функционишу малопродаја и велепродаја, како да усвоје нова знања и вештине и да евентуално сами касније отворе своје компаније. Дакле, систем дуалног образовања се показао као поуздан оквир за стицања знања и способности које су валидне било где у свету - рекао је Чадеж.
Директор ПКС је напоменуо да је увођење система дуалног образовања врло тежак посао који су подржали Влада Србије и председник Александар Вучић. Чадеж је нагласио да је председник Вучић о дуалном образовању говорио скоро сваки дан и да су многи критиковали овај систем због предрасуде да се темељи на неким политичко-идеолошким претпоставкама.
- Ово није политичко идеолошка прича! Не! Ово је прича о будућности Србије - истакао је председник Привредне коморе Србије.
Окупљенима су затим обратила Јелисавета Обрадовић у име компаније ДМ. Она је нагласила да је Србија већ три године у систему дуалног образовања.
- Први ученици постали су наши запослени. На почетку их је било само троје, а данас их имамо више од 20 на читавој територији Србије. Оно што је битно нагласити јесте чињеница да смо поред кооперације са Трговачком школом успели да проширимо спектар и на позицију техничара логистике и шпедиције - рекла је Обрадовић.
Драгана Димић, инструкторка са лиценцом у систему дуалног образовања при компанији ДМ, представила је окупљенима процес дуалног образовања у пракси.
- За нас је ово искуство непроценљиво, уједно је и инспирација и изазов. Оно што бих посебно истакла јесте да сваког новог ученика прихватамо као себи равног, дакле нема подређених и надређених - рекла је Димић.
Анђела Станимировић (17) припада првој генерацији ученика који су имали прилику да се упознају са системом дуалног образовања.
Напоменула је да је након три године праксе имала жељу да остане у компанији и да јој се та жеља испунила.
- Највише ми се свиђа то што на послу радим са козметиком и што помажем људима да одаберу прави производ који им одговара. Сваком ко не зна шта да упише саветујем модел дуалног образовања јер ће стећи потребне вештине и знања који ће му помоћи за даљи рад.
- Дуално образовање је основа развоја добрих кадрова за сектор услуга. Млади људи у овој компанији могу да стекну практична знања и искуства са којима имају могућности да одмах да буду радно ангажовани - истакао је извршни директор компаније Волфрам Зенгер-Вајс, нагласивши да је компанија један од пионира на тржишту Србије са својим дуалним образовањем у логистици.
Домаћа компанија "Конелек" већ другу годину подржава дуално образовање у области машинства. Ово успешно српско предузеће се бави израдом алата за одржавање и поправку путничких авиона и млазних мотора у ланцу добављача фирми "Ербас", "Ролс Ројс", "Џенерал електрик", "Боинг" и других, и до сада је испоручила око 29.000 алата само за одржавање авиона фабрике "Ербас".
- Бравар-заваривач и индустријски механичар су образовни профили дефицитарни у овој фирми која је обезбедила три места за стицање практичних знања и вештина за ученике који се школују по дуалном моделу образовања у оквиру наведених образовних профила - истакао је Андрија Екмеџић, оснивач и директор "Конелека".
Руководилац Центра за едукацију, дуално образовање и образоване политике ПКС Мирјана Ковачевић истакла је дуални модел образовања у Србији развијен уз подршку Аустрије, Немачке и Швајцарске, а нарочито уз подршку Немачке развојне сарадње (ГИЗ), Аустријске привредне коморе, Немачко-српске привредне коморе.
ОД ИДЕЈЕ ДО ТРЖИШТА: Најмодерније софтверско решење представљено на Машинском факултету
Награде на Франкфуртском сајму књига: Српски уџбеници најбољи у Европи
АФЕРА ПЛАГИЈАТ! ПРОФЕСОРКА ЕКОНОМСКОГ У ФРЦИ: Даница Поповић хтела да заташка плагирање, гурала пријатеља у комисију!
ЛЕПЕ ВЕСТИ: Повећане стипендије за докторанде и младе истраживаче!
ЗБОГОМ ПАМЕТИ: Швеђани планирају да избаце из школа историју пре 18. века!
БОНУС ВИДЕО:
ДОБРО ЈУТРО, ГУЖВО! Како 8 ујутру изгледа у Београду, а како у остатку света (ВИДЕО)