Умете ли да направите кућни буџет, инвестирате паметно или осигурате своје пословање?
Средњошколци у Србији умеју уз помоћ програма Финансијска писменост, својих наставника и бројних ментора из привреде
Након успешно реализованог пилот програма Финансијска писменост, Група за образовање јача и шири едукацију средњошколаца широм Србије. У овој школској години учествоваће 1500 ученика, из 51 школе, у више од 20 градова уз помоћ 53 ментора из чак 10 компанија.
Прошле школске године, ученици у средњим школама широм Србије кроз пројекат Финансијска писменост уз подршку ментора из шест компанија имали су прилику да на практичним примерима и кроз радионице науче шта је инвестирање, како се планира кућни буџет, како функционишу банке, кредити, штедња, осигурање и још много тога. Свесни значаја функционалног знања, нарочито ове врсте писмености и њеног утицаја на доношење квалитетнијих одлука и будућност младих, Група за образовање коју чине Достигнућа младих у Србији, Нордеус фондација, Иницијатива Дигитална Србија и Центар за промоцију науке, наставља са едукацијом, за још више школа, овог пута уз подршку 10 партнера из сектора банкарства, осигурања и телекомуникација.
Нови циклус - три пута више ученика уз подршку још више партнера и ментора
Пилот програм резултирао је успехом - ђаци су показали велико интересовање и учешће, наставници су добили подршку за ову важну врсту писмености за своје ђаке и подршку привреде, а ментори се повезали са младима и добили бољи увид у то како они размишљају. Ово су били довољни разлози да програм добије свој још квалитетнији и обимнији наставак.
Од децембра ове године, програм наставља да се реализује у више од 20 градова, више од 50 учионица, чиме ће бити обухваћено око 1500 деце. Поред тога, повећао се и број партнера заинтересованих за учешће у овом програму. Успех и релевантност програма огледа се и у томе да су сви партнери пилот програма остали као још већа подршка за даљи развој, уз четири нова партнера. Тако ће у наредном циклусу учествовати 53 бизнис ментора из 10 компанија - А1 Србија, Банка Интеса, ProCredit банка, ОТП банка, Телеком Србија, UniCredit банка, Ерсте банка, Генерали осигурање, Mastercard и Wiener Städtische осигурање.
Након целодневног тренинга за менторе из компанија и наставнике из целе земље у Нордеусу, низ радионица одржаће се у периоду од децембра до марта, када они заједно улазе у учионице и преносе знање и своје искуство младима, упознају их са својим занимањима и одговорају на сва њихова питања и дилеме. Ученици ће учествовати у радионицама које ће се обрадити планирање кућног буџета, квизовима кроз које ће упознати основне финансијске појмове, као и студијама случаја током којих ће сазнати шта је то инвестирање и како функционише.
Током пилот пројекта креиран је и приручник за припрему ментора за предавања и радионице. За скалирани програм ове школске године, приручник добија своју допуњену верзију, кроз које ће ђаци имати прилику да раде са још релевантнијим примерима, прилагођеним младим и новим студијама случаја.
Тржишни играчи заједно за бољу будућност младих
Пилот програм, реализован у прошлој школској години, обухватио је 15 средњих школа различитих профила у 13 градова широм земље, и више од 500 ученика. Више од 15 ментора из компанија А1 Србија, Банца Интеса, ОТП банка, Wiener Städtische осигурање, Mastercard и Телеком Србија, кроз сарадњу са наставницима, поделило је своја знања у учионицама широм земље са младима, подстичући их да учествују у интерактивним радионицама, и тимским радом и кроз игру науче све о појмовима са којима ће се сусрести већ у блиској будућности.
- За мене је ово било једно сасвим ново искуство и диван начин да ми професионалци свој мали допринос дамо заједници и њеном најважнијем делу: младима - утисак је једног од ментора предавача.
Како за ђаке, тако и за професоре, искуство рада са представницима компанија, било је јединствено и корисно. Бизнис ментори су успели да примере из свакодневице, када је реч о финансијским одлукама, приближе ђацима на иновативан и практичан начин. Поред тога, професионалци су имали прилику да стекну увид у то како млади размишљају и која су њихова интересовања.
- Постали смо много свеснији како живот функционише и како треба да размишљамо за будућност, али и како да будемо боља подршка својим породицама. За неке финансијске појмове или одлуке смо чак ми постали ти који едукујемо своје родитеље или баке и деке - изјавила је једна од ученица, учесница пилот програма Финансијска писменост.
Функционална знања, попут финансијске писмености, у великој мери утичу на квалитет одлука у свакодневном животу, па тако и на сам квалитет живота. Што раније буду доступна младим људима, то су њихове шансе за успех у животу веће. Ова знања и вештине се већ налазе у привреди, међу стручњацима различитих занимања, а овај програм је одличан пример како се могу поделити и бити одлична надоградња формалном образовању у школама свих профила у земљи.