УПУТСТВА СЕ РАЗЛИКУЈУ: На који начин су факултети у Србији организовали наставу?
До сада није угрожено одржавање испитних рокова барем у зимском семестру, а са факултета се надају да ће ситуација бити далеко боља на лето.
У јавности често можемо чути да епидемиолози, политичари, стручњаци али и сви други "обични" грађани користе синтагму "нова нормалност". Прошло је већ годину дана од почетка пандемије корона вируса, а делује да се нећемо тако лако вратити у ону, стару нормалност. Нове околности погодиле су и студенте, који су били принуђени да клупе, учионице и амфитеатре замене онлајн наставом путем различитих платформи. Тачно годину дана касније, факултети су се различито организовали. Већина високошколских установа одржава вежбе уживо, наставу онлајн, док су поједини све предиспитне активности организовали путем онлајн платформи. Из Универзитета поручују да сваки факултет одређује како ће организовати наставу, те да је немогуће уочити правилности у раду, осим да је неопходно поштовати све заштитне мере.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/19/untitled_design_65.png?itok=sI656DRf)
САВЕТИ СТРУЧЊАКА: Ево како да спречите последице остеопорозе, ове групе су у НАЈВЕЋЕМ РИЗИКУ од оболевања!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/22/skola3.jpg?itok=qNyttUKp)
УЗ НЕКОЛИКО КЛИКОВА ДО ТЕРМИНА: Почело пријављивање за упис ђака првака, ово је процедура
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/05/11/profimedia-0295971007.jpg?itok=9eK1TbeP)
ФАНТАСТИЧНА ВЕСТ ЗА НАШУ ЗЕМЉУ: У Србију се вратило више младих и високообразованих људи него раније
Од када је отпочела пандемија корона вируса, студенти су се суочавали са бројним изазовима: на који начин ће се организовати онлајн настава, да ли имају интернет преко којег ће моћи да прате предавања из својих кућа, као и хоће ли бити рокова или не. За оне студенте који живе у студентским домовима, држава је у јулу 2020. спремила исељење како би се растеретио здравствени систем, те је одлучено да студенти по други пут принудно напусте Београд. Након протеста одлука је повучена, али су остале старе недоумице. Како организовати наставу, шта је са испитима и како омогућити да се мере спроводе на самим факултетима?
Професор проректор Универзитета у Београду доктор Петар Булат рекао је да у оквиру факултета постоје посебни режими одржавања наставе, те да је тешко да се уоче правилности у самом раду.
- На већини факултета је више програма и сваки програм има своје посебности. Не постоји ниједна заједничка црта у њиховом раду у току пандемије, осим да се се сви заједно придржавамо свих прописаних мера у циљу сузбијања вируса - рекао је Булат.
Он је додао да је када је реч о одржавању наставе уживо да је мера да се то примењује у што мањим групама.
- Потребно је да максимално бринемо о безбедности студената и то је оно што је кровна мера. Све остало је на самим факултетима. Ствари које могу да се одвијају у оваквим околностима са мањим групама одржавају се уживо, али предавања су махом онлајн. Имате факултете попут Медицинског где је изузетно тешко организовати овакав вид наставе, али то се детаљно уређује унутар њих самих - казао је Булат.
Булат је нагласио да је факултетима сугерисано да већи део наставе спроводе онлајн, а да се мање опредељују за наставу уживо.
- Очекујемо да се настава у другом делу године стабилизује, па би се на тај начин могло очекивати да се вежбе на факултетима трајно одржавају унутар ових установа - закључио је проректор за наставу доктор Булат.
Када је реч о појединим факултетима, заиста делује да се упутства за наставу разликују од факултета до факултета.
На Медицинском факултету управа се определила да комплетну наставу одржава путем онлајн платформи, те се предавања и вежбе одржавају "на даљину". На исти начин организовао се и Факултет политичких наука, који вежбе и предавања одржава онлајн од почетка пандемије.
Правни факултет своје активности усмерио на такозвани комбиновани модел, према којем се предавања организују онлајн, а за вежбе је предложено да се одржавају уживо, али и онлајн уколико је неопходно. Исти систем применио је и Саобраћајни факултет, где се ипак понеко предавање одржи уживо, али према речима студената то је само једном у две недеље.
Очигледно је да су факултети потпуно на различите начине одредили своје активности у току пандемије, али могу се уочити и извесне правилности у раду високошколских установа првенствено оне које односе на поштовање мера, коришћење дезинфекционих средстава, као и ношење заштитних маски. Такође, до сада није угрожено одржавање испитних рокова барем у зимском семестру, а са факултета се надају да ће ситуација бити далеко боља на лето.