"НЕМАМО РАДНИКЕ, ПОСЛОДАВЦИ ИХ УВОЗЕ ИЗ БАНГЛАДЕША" Овај посао у Србији нико неће да ради, а плата је и до 1.000 евра!
Свега 200 ђака годишње упише се на смерове за месаре
Месари у Србији месечно зарађују као менаџери у фирмама и до 120.000 динара, али упркос одличној плати, овај посао нико не жели да ради. Због тога су домаће компаније принуђене да запосле месаре из чак 6.600 километара удаљеног Бангладеша. Свега 200 ђака годишње упише се на смерове за месаре, али је то недовољно да би се покрила домаћа производња, упозоравају стручњаци.
У СРБИЈИ ПЛАТА ДО 200.000 ДИНАРА! Најтраженији су кадрови из ове струке - занимање које доноси пуно пара
КОЛИКО ТЕКСТА ЈЕ ДОВОЉНО, КАКВУ СЛИКУ ДА ИЗАБЕРЕМ: Ово су грешке у ЦВ због којих нећете добити посао!
ЗАРАДА ОД 180.000 ДО 200.000 ДИНАРА МЕСЕЧНО! Ово занимање у Србији је ВРЛО исплативо - нико не жели да ради?
Власници месних индустрија у великом су проблему јер колико год да повећавају плате својим радницима увек су у страху да ће дати отказ. У једној фабрици кажу да док буду имали могућности, повећаваће плате месарима, али да то не могу чинити бесконачно.
"Поједини радници у овој индустрији дошли су на ниво плате коју имају вишепозиционирани запослени са факултетом. Реч је о специфичној производњи, која подразумева рокове, па није чудо што се у недостатку радника окрећемо увозу из других земаља", рекли су из фабрике.
Небојша Атанацковић из Уније послодаваца Србије сматра да ћемо и у будућности морати да запошљавамо раднике из иностранства.
"Просто, кад радне снаге нема довољно на тржишту, цена рада скаче. Зато и не чуди што су плате месара достигле и цифру од 120.000 динара. Све док радника има мало, а за посао који треба обавити потребно је много више, плате тих радника биће све веће и веће. А евидентно је да нам месара и те како фали. Мало се деце школује за тај посао, а тржишту је потребно драстично више. И то не само у месној индустрији већ и у самопослугама и маркетима. То није проблем само у Србији. Месара фали и у Европи па радници могу да бирају и иду тамо где им нуде највише новца. Зато ћемо и бити принуђени да запошљавамо све више радника са Далеког истока, из Турске...", истакао је Атанацковић.
На сајту за оглашавање послова у претходне три године тражено је чак око 130 месара. Милош Турински са сајта "Инфостуд" истакао је да месари, као и велики број других занатских занимања, недостају већ годинама уназад.
"Један од разлога зашто су месари дефицитарно занимање јесте и недовољна заинтересованост за школовање ових кадрова. Затим и велики број стручних кадрова отишао је у иностранство, а трећи разлог су услови рада", напомиње Турински.
Председник Форума средњих стручних школа Милорад Антић истакао је да смер месар у школама широм Србије сваке године уписује све мање и мање ђака због чега и не чуди што их на тржишту рада нема довољно.
"Истина је да деца не желе у месаре. Па чак и месари у маркетима месечно примају око 70.000-80.000 динара. Упркос томе, школе су празне, веома мали број ђака уписује овај смер, тек негде око 200 на годишњем нивоу. То је заиста мало јер је потражња огромна. Није популарно занимање, далеко од тога да је то лак посао, али ипак саветујем ђацима да добро размисле јер их након школовања чекају сигуран посао и добра плата. Сва деца која упишу било које дефицитарно занимање одмах након завршетка школе без проблема налазе посао", рекао је Антић.
У Србији послодавци траже и конобаре, куваре, возаче и достављаче. Већ годинама уназад на листи дефицитарних, а веома добро плаћених послова налазе се и зидари, тесари, паркетари и заваривачи.
Антић каже да су због недостатка кадра у Србији послодавци принуђени да запошљавају раднике из Македоније, Бугарске, Босне и Херцеговине и других држава региона.
"Деца не желе да раде те послове па и не уписују ове смерове. А зидар данас може да заради дневницу и до 50 евра па израчунајте колико је то новца на месечном нивоу. Одлично плаћен посао", нагласио је Антић.