НАФТНИ УДАР: Могући преговори РУСИЈЕ и САУДИЈСКЕ АРАБИЈЕ
Руски министар енергетике Александар Новак је изјавио да Москва разматра могуће преговоре са Ријадом у вези стабилизације цене нафте. Могућност замрзавања производње нафте између највећих светских произвођача овог енергента је подстакла раст глобалне цене нафте.
- Што се тиче сарадње са Саудијском Арабијом, дијалог између наше две земље се одвија са опипљивим резултатима, било мултилатерално или билатерално - рекао је Новак за саудијске медије.
- Ми сарађујемо у консултацијама о тржишту нафте са земљама чланицама ОПЕЦ-а и произвођачима који нису у оквиру ове организације, али су заинтересовани за наставак дијалога како би се остварила стабилност тржишта - додао је.
ПОВРАТАК ИЗ ПОНОРА: Рубља опстаје упркос паду цене нафте
Ова информација је допринела да цене нафте благо порасту. Данас је цена Брента из Северног Мора достигла августовски максимум од 47.61 долара за барел, док је америчка сирова нафта достигла ниво од 45 долара за барел.
Цене настављају да расту седму недељу за редом, и то је најдужи период раста цена од 2014. године.
Смањење производње нафте у Нигерији је такође допринело оваквој ситуацији. Нигеријски министар нафте Емануел Качикву је рекао да та земља неће производити више од 1.5 милиона барела дневно до краја ове године, због тога што су милитанти заузели важна постројења за прераду нафте. Иначе, Нигерија је раније производила око 2.5 милиона барела дневно.
ДИВЉИ ЗАПАД У СРЦУ ЕВРОПЕ: Украјина постала легло ИЛЕГАЛНОГ НАОРУЖАЊА
Руски министар енергетике не очекује да се нафтно тржиште избалансира следеће године, већ да ће се ера ниских цена изгледа завршити 2017. године.
Новакова изјава долази само неколико дана након што је саудијски министар енергетике Халид Ал Фалих изјавио да је Краљевина спремна да отпочне преговоре како са земљама чланица ОПЕЦ-а, тако и са нечланицама, како би се цене нафте "оживеле".
КРЕМЉ ПОЛАКО СТАЈЕ НА НОГЕ: Руска економија показује ЗНАКЕ НАПРЕТКА!
Дијалог о замрзавању производње између Русије, ОПЕЦ-а и других произвођача нафте се завршио неуспешно у априлу, након што је Саудијска Арабија захтевала да њен највећи ривал иран буде укључен у овај договор. Техеран је, међутим, одбацио предлог о смањењу производње, јер жели да се врати на ниво производње пре санкција.
Неформални састанак највећих светских произвођача нафте је планиран за крај септембра у Алжиру.