НОВА СТРАТЕГИЈА: Иран попушта КОНТРОЛУ ДЕВИЗА у покушају да ПРИВУЧЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ
Техеран шаље сигнале да би ускоро могао да ирански ријал препусти силама тржишта, тврди "Блумберг". Тренутни дуални систем замене валута спречава прилив новца из иностранства, који је од круцијалног значаја за поновну изградњу иранске економије.
Ирански званичници ће дозволити банкарима да купују страну валуту на тржишту, пре него по курсу који је одређивала централна банка те земље. Тренутно је ирански ријал 12 одсто јефтинији него што би био на отвореном тржишту, где се продаје за 35 до 36 ријала за долар, док Техеран продаје 31.
Учесници на тржишту су обавезани да купују страну валуту по курсу који дефинише централна банка, а јаз који се ствара између два курса се увећао током година међународних санкција.
ИРАН СЕ ВРАТИО У МЕЂУНАРОДНУ АРЕНУ: Ево шта то значи за цео свет!
Према мишљењу Камала Сеједалија, бившег заменика гувернера централне банке, лабављење правила ће омогућити више новца који ће директно ући у банкарски сектор, уместо да буде "закључан" у процесу размене.
КРВАВА БИТКА ЗА СИРИЈУ: Из ОВИХ разлога је 400.000 људи морало да умре!
Извештај "Фајненшел тајмса" каже да су стране директне инвестиције у Ирану порасле до 4.5 милијарди евра у прва три месеца ове године, док Техеран жели да привуче 30 до 50 милијарди долара сваке године како би ревитализовао економију након санкција.
ИНДИЈА СТОПАМА ИРАНА: Са РУСИЈОМ ће градити још НУКЛЕАРНИХ ЕЛЕКТРАНА
Председник Хасан Рохани од 2013. године тежи да умањи разлику између два курса валуте. Од када су санкције укинуте, овај процес се убрзао. Аналитичари тврде да би баланс могао да буде на нивоу од 32 до 33 ријала за долар.
Иран и шест међународних медијатора (САД, Велика Британија, Француска, Немачка, Русија и Кина) су потписали споразум о иранском нуклеарном програму у јулу прошле године. Имплементација се није догодила до јануара 2016. године.