ТЕХЕРАН СПРЕМАН НА КОМПРОМИС: Иран ће ипак присуствовати преговорима у оквиру ОПЕК-а
Техеран је саопштио ОПЕК-у да ће присуствовати преговорима највећих светских произвођача нафте у Алжиру крајем септембра. Иранско опирање преговорима је била једна од главних отежавајућих околности око глобалног договора за смањење производње.
Трећи највећи произвођач у оквиру ОПЕК-а је повећао производњу након обарања западних санкција, у настојању да достигне 4 милиона барела дневно. Иран је одбио да се прикључи претходном покушају да се замрзне производња. Преговори су пропали након што Саудијска Арабија није добила оно што је тражила од свог главног ривала.
ИНДИЈА СТОПАМА ИРАНА: Са РУСИЈОМ ће градити још НУКЛЕАРНИХ ЕЛЕКТРАНА
- Иран тежи да достигне ниво производње који је имао пре санкција, а након тога може да сарађује са свима који су заинтересовани. Иран преферира више активности од стране ОПЕК-а него просто замрзавање производње на одређенпм нивоу које би обухватило све чланице. Међутим, уколико замрзавање помогне ценама да расту, Иран ће подржати и помоћи у спровођењу овакве одлуке - рекао је извор близак Техерану.
Оил сургес он possible талкс between Russia & Сауди Арабиаhttps://t.co/QKt3X7L5MJ— РТ (@RT_com) Аугуст 15, 2016
Јулски подаци показују да се Иран ближи циљу, јер је у том месецу његова производња достигла 3.6 милиона барела дневно.
ПОЉАЦИ НА ТАНКОМ ЛЕДУ: Партнери проналазе друге начине за "СЕВЕРНИ ТОК 2"
Састанак ОПЕК-а је предвиђен следећег месеца у Алжиру, када ће се одржати и неформални састанци на маргинама Међународног енергетског форума. Русија ће такође присуствовати. Након пропасти претходних преговора, Москва није вољна да разговара о било каквом замрзавању све док ОПЕК не постигне договор унутар организације.
Од када је Халид ал Фалих заменио Алија ал Наимија на месту саудијског министра енергетике у априлу, та земља је омекшала своју реторику поводом иранске нафтне политике. - Преговори су у току. Видим позитивне знаке који долазе из ОПЕК-а - рекао је извор близак нафтној индустрији, говорећи о преговорима Саудијске Арабије и Ирана.
ПОЉСКИ ФАРМЕРИ МОЛЕ: Укините САНЦКИЈЕ РУСИЈИ!
Вест о могућем замрзавању цена нафте је повећала цену нафте за више од 20 одсто само овог месеца. У среду је цена "Брента" била око 50 долара за барел, док се америчка "WTI" нафта продавала за нешто више од 47 долара за барел.
Тржишни аналитичари тврде да је мало вероватно да ће се нафтна трка наставити, све док постоји глобална презасићеност овим енергентом.