Агрокор пропада, а у Србији се отварају нове Идее: Ево шта се крије иза "шминкања" хрватских маркета у Србији
Да ли ће Тодорићеви маркети у Србији пропасти или не
Крах хрватског концерна Агрокор изазвао је економску, али и политичку, кризу широких размера која потресла цео Балкан, будући да се у власништву Агрокора налази на десетине фирми од Словеније, Хрватске, Босне и Херцеговине па све до Србије, а компанија запошљава на хиљаде људи.
Случај Агрокор и даље ТРЕСЕ: Тодорић се обратио јавности ОТВОРЕНИМ ПИСМОМ
Крај ће бити лош: Концерн Агрокор одлази у стечај следеће године
У последње време сведоци смо опречних дешавања у окрвиру фирми које су у истом власништву, у Хрватској и Србији. Наиме, с једне стране управа Агрокора је смењена у Хрватској, Ивица Тодорић више није на челу концерна, а имовина се распродаје. С друге стране у Београду, али и широм Србије отварају се нове, модерне продавнице ланца маркета Идеа, који је иначе у власништву Меркатора С.
Руси подигли пријаву против Хрвата који држи Идеу, Меркатор и Роду
Поставља се питање због како то да се у Србији отварају нове Идее ако Агрокор пропада? Да ли можда управа планира да прода Идее па је ово један од начина да се подигне продајна цена компаније?
Ствар прешла на виши ниво, правила заобиђена
Економиста Бранко Драгаш сматра да ће се питање Агрокора решавати у зависности од дуга према Русима.
Агрокор затајио дуг од милијарду долара: Сбербанка га због тога шаље на суд!
- Сбербанка има потраживања од милијарду и сто милиона долара. Мада је још прерано да се о било чему говори. Ствар је дигнута на државни ниво и Сергеј Лавров је добио задатак да то реши. Проблем око Агрокора ће се решавати у склопу решавања односа Русија - Хрватска.
Што се тиче Србије Бранко Драгаш сматра да ће све зависити од главног тока догађаја.
- Lex специалис је донет на начин потпуно супротан међународним правилима. То више није однос Сбербанке и Агрокора већ је све у надлежности министарства спољних послова Русије и Хрватске. Све се решава на високом нивоу и појединачни случајеви, попут отварања нових радњи у Србији, нису толико важни. Сбербанка може да тражи, на име потраживања, на пример сву имовину у Србији. Ту се ништа више не пита Агрокор.
Србија није у опасности
Економиста Милан Ковачевић каже да ни Агрокор ни Меркатор нису у Србији већ се код нас налазе њихове ћерке фирме које послују независно. Он даље објашњава да пропаст Агрокора нема директне везе са Идеама у Србији јер оне послују у оквиру словеначког Меркатора, што како наводи објашњава поплаву нових продавница ланца маркета Идеа.
Србија ОДБИЛА "Лекс Агрокор": Блокада остаје, Привредни суд у Београду ПОТВРДИО!?
На наше питање да ли се нове продавнице у Србији отварају како би се продале по бољој цени Ковачевић каже да је то мало вероватно.
- Идеа продавнице се могу продати, али поједини кредитори су замрзли могућност продаје, јер није проблем продати, већ коме ће новац отићи и којим редоследом наплате. Наш суд је добро поступио јер је забранио продају док се проблем не реши. Хрватски парламент је законом одузео право власнику да управља.
Подсетимо, у Србији Агрокор поседује Дијамант, Фриком, Кикиндски млин, МГ мивелу, Нову слогу и Супер картицу, а највећа компанија је Меркатор С, у оквиру које послују ланци маркета Идеа и Рода, и који запошљавају 9.600 људи. Меркатор С сарађује у Србији са 660 добављача, од чега је 490 малих. Агрокор у Хрватској директно запошљава 35.000 људи, а у региону око 25.000. Фирме Агрокор концерна у Србији запошљавају укупно 11.200 људи.
Обрт: Руси почели да плене акције Меркатора?!
Подсетимо, још пре годину дана док је у Србији у медијима на делу била цензура по питању Агрокора, портал SrbijaDanas.com, иако суочен са притисцима, писао је о проблемима који су још тада били видљиви у овој хрватској компанији. Више пута смо писали руководству Агрокора, али смо увек добијали одговор како су они успешна компанија. Ипак, испоставило се супротно од њихових тврдњи. (Више о томе читајте ОВДЕ!)