Ако живите у ЗГРАДИ У СРБИЈИ ОВА ПРАВИЛА морате знати или ћете ПЛАТИТИ КАЗНУ ОД 50.000 ДИНАРА
Предвиђене су казне за стамбену заједницу, односно скупштину станара, али и за појединце неплатише
Почев од следеће године, а према Предлогу закона о становању чије се усвајање очекује крајем децембра, свака зграда мораће да има свог управника, станодавци ће морати да плаћају порез на изнајмљивање станова, док ће станари морати да плаћају одржавање!
Свака зграда ће имати свог управника, а ако станари не могу да изаберу једног од комшија да то обавља, у њихове зграде ће бити уведена принудна управа. Сви станари ће морати да издвајају средства за одржавање заједничког објекта и плаћање професионалог управника, а онима који то не буду желели на врата би могли да закуцају извршитељи. Власницима станова који не буду плаћали месечно одржавање зграде прети казна – од 5.000 до 50.000 динара.
Предвиђене су и казне за стамбену заједницу, односно скупштину станара. Инспектор им може наплатити од 50.000 до два милиона динара. Иста санкција прописана је и за професионалне управнике, уколико раде без лиценце или нису пријављени.
Међутим, то су само три од укупно 10 новина које ће ускоро ступити на снагу.
Биће уведен ред у одржавање стамбених објеката
- Управник зграде – бирају га станари, плаћено је радно место, а посао може да обавља и професионални управник ван зграде чија примања ће се кретати од 200 до 350 динара по стану.
- Принудни управник – У случају да станари не могу да се договоре, на снагу ступа принудни управник. Његова улога је да са листе професионалних управника Привредне коморе Србије ангажује једног, кога ће плаћати сви станари.
- Управник зграде – менаџер – Слично као и у случају председника скупштине станара, његов посао је да обавести надлежне органе да обаве неку хитну интервенцију, да вподи рачуна о олуцима, закључи уговоре у име станара са јавним предузећима, односно заступа заједницу станара у правним пословима.
- Подаци о подстанарима - На основу закона подаци о закупцима се достављају управнику заграде.
- Станари одговарају за штету – Они сами бирају о спољашњем и унутрашњем уређењу зграда. Зграде не смеју да угрожавају трећа лица, нити имовину трећих лица. Ако до тога ипак дође, станари плаћају за насталу штету.
- Извршитељи наплаћују казне – Управник коме станари не желе да плате штету има право да ангажује извршитеља. Казне за неплаћање одржавања зграде креће се од 5.000 до 50.000 динара.
- Без заштићених станара – Реч је особама које су након денационализације усељени у станове, у којима су остали да живе уместо правих власника. Очекује се да заштићени станари буду пресељени у станове у јавној својини које ће моћи да откупе, а станови у којима су до сада боравили биће враћени правим власницима.
- Регистар о зградама – Ову јединствену евиденцију водиће Агенција за привредне регистре. Биће јавно доступна, а рок за формирање регистра своих стамбених зграда је 12 месеци.
- Хитни радови – Њих спроводи јединица локалне самоуправе.