БАШТОВАНСТВО ХИТ МЕЂУ МЛАДИМА: У једном граду у реду за земљиште чека чак 12.000 људи!
Немачка је један од најбољих примера да баштованство више није резервисано само за старије
Немачка је један од најбољих примера да баштованство више није резервисано само за старије. Сада се све више младих људи посвећује томе.
Концепт урбаних башти код њих је заживео још у 19 веку. Идеја је да се напуштено земљиште да некоме на обраду, чиме се добија вишеструка корист: еколошка, економска, едукативна, социолошка..
Све је то део ширег тренда урбаних башта у коме се могу наћи зелене површине на мало вероватним местима, од паркиралишта и контејнера до кровова високих зграда.
ХОБИ КОЈИ ЈЕ ПОСТАО ХИТ МЕЂУ МЛАДИМ НЕМЦИМА: Град понуди земљиште, грађани се јаве И ОНДА СВЕ ПОЧИЊЕ
Све више немачких МАЛИХ И СРЕДЊИХ ПРЕДУЗЕЋА хоће да улаже у Србији
ОД 1. МАРТА ЛАКШЕ ДО ПОСЛА У НЕМАЧКОЈ: Једна новина посебно је важна за све грађане Западног Балкана
Ево како то функционише. Град или приватни власник нуде парцеле на обраду, а заинтересовани грађани се јављају да их преузму. Затим узгајају културе које желе и тако сами производе здраву храну за сопствене потребе.
Овакви вртови код њих су познати под називом Клеингартен, мали вртови или Шребергартен, по лајпцишком лекару и професору Даниелу Готлобу Морицу Шреберу, који се бавио здрављем деце у индустријским регионима. Сматрао је да она треба што више да бораве напољу, како би се елиминисали негативни ефекти таквог окружења.Управо током индустријске револуције су се и појавили овакви вртови у немачким градовима с циљем да обезбеде свеж ваздух и храну сиромашнима.
Према предвиђањима научника до 2050. године у урбаним срединама живеће 68 одсто човечанства, што значи да ће концепт урбане баште бити веома важан за услове живота у градској средини. Зато се данас градови широм света претварају у чисте и зелене оазе.
Популарности баштованства је допринео и раст веганства, забринутост због пестицида и других хемикалија у храни, као и жеља да се не угрожава животна средина. Уз то оне су добре и за физичко и ментално здравље.
Иначе, у Берлину, који је један од водећих градова за овакав животни стил, у реду за земљиште за башту чека око 12.000 људи.
Али Немачка у томе није јединствена. Урбане баште све су популарније у свим светским метрополама.
У Сингапуру је еколошка свест на високом нивоу, па тако тамошњи становници у небодерима гаје поврће у саксијама на прозорима, терасама, али и у стану. У Сиднеју се у уличним жардињерама могу видети љуте папричице, чиме се показује посвећеност оваквом животном стилу.
Банке свесне потенцијала вештачке интелигенције: Уштеда до 500 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА
ИСТИНА ЈЕ! Хрватски гигант у СРПСКОМ ВЛАСНИШТВУ: "Краш" постаје ДОМАЋА ФИРМА
Што се тиче нашег региона има их у Загребу, где је иницијатива Парктиципација започела формирање заједничких градских вртова, а ту су баште у Бањалуци...
У Србији су познате баштенска заједница у Сланцима - Башталиште, која се налази на привремено донираном приватном земљишту, као и Здравац - центар за градске баште и агрокултуру.
БОНУС ВИДЕО: КАКО ЈЕ НАСТАО ГАСТАРБАЈТЕР? Тог октобра 1968... (ВИДЕО)