БЕНЕФИТИ ВАШИНГТОНСКОГ СПОРАЗУМА: Којим енергетским потенцијалима ће се окренути Србија?
Прва најављена улагања посредством америчког ДФЦ-а односиће се на соларна постројења
Једна од тачака Вашингтонског споразума, али и оно на чему годинама инсистира Европска Унија, јесте да Србија обезбеди већу разноликост енергетских извора. Далеководима смо већ повезани, не само са окружењем већ и са европским преносним системом. Читавој Европи, Америка отворено нуди свој течни природни гас – ЛНГ у замену за руски. Цео свет освајају и обновљиви извори енергије, на којима се ради и код нас.
"Србија спремна за други талас епидемије": Министар Недимовић обећава да нико неће бити остављен на цедилу
ЦРНИ БИЛАНС У ЦРНОЈ ГОРИ: Без посла због короне остало више од 40.000 људи, овој град на мору трпи НАЈВЕЋУ ШТЕТУ
ПОГЛЕДАЈТЕ КАКО ИЗГЛЕДА НАЈБОГАТИЈЕ СЕЛО НА СВЕТУ: Ни један становник нема испод 250.000 долара на рачуну (ВИДЕО)
Балкански ток који је у завршној фази Србији отвара нови правац снабдевања гасом, пре свега из Русије.
Рачуна се да ће гас из других извора обезбедити интерконектор од Ниша до бугарске престонице на који се наставља гасовод који граде Бугарска и Грчка, а који ће бити и веза са терминалом за ЛНГ гас који се припрема у луци Александрополису. Пројекат наше деонице интерконектора је у завршној фази експропријације.
- Што значи да би ми реално на пролеће следеће године у Србији могли да почнемо градњу Ниш-Димитровград-Софија, и да је реално завршимо 2022. године. На ЛНГ терминалу у Александрополису где треба да почне градња, Србија је резервисала на 10 година 500 милиона метра кубних. И то је оно што смо ми проценили да нам је довољно из тог правца, било да је то ЛНГ из Америке, уљних шкриљаца или из Катра или можда и Русије зашто да не - каже директор "Србијагаса" Душан Бајатовић.
ЛНГ гас, добра је опција у смислу различитости снабдевања али је за европске потрошаче за сада прескуп.
Када је реч о струји, најбољи пример исплативог интерконектора је "Трансбалкански коридор" који ће далеководима повезати Румунију, Србију, Босну и Херцеговину, Црну Гору и Италију.
Јадрански подморски кабл већ је у функцији. У нашој земљи завршена је прва деоница тог коридора, а цео посао биће готов 2025.
- Повезивање система значи већу поузданост и сигурност снабдевања, првенствено оно што је битно за нас. А затим значи и повезивање и могућност ефикасног коришћења обновљивих извора енергије из околних земаља за нашу земљу. Спајање тржишта електричне енергије и позиционирање и нас и обновљивих извора на том тржишту - наводи Надица Стојановић, извршни директор за инвестиције и стратегију у АД "Електромрежа Србије".
Свет се окреће обновљивој енергији. Не само да су еколошка алтернатива угљу и нафти, већ им и финансијски конкуришу. Улагања у зелене изворе енергије све су исплативији и без државних субвенција.
- У односу на 2010. годину видимо да је трошак инвестиција по инсталисаном мегавату за соларне електране умањен чак за 70 одсто, код ветроелектрана је то чак реда величине 30 одсто, док се код традиционалних извора тај трошак практично није променио. И наравно, долазак нове финансијске корпорације, у овом случају ДФЦ, свакако ће смањити трошак капитала. Са те стране допринеће већој конкуренцији потенцијалне подршке тим инвестицијама - истиче Милош Младеновић, извршни директор Берза електричне енергије СЕПЕКС.
Ка новим обновљивм изворима електричне и топлотне енергије стреми читав балкански регион. А недавни вашингтонски договори у Србију доводе америчке инвеститоре, а прва улагња су најављена у соларна постројења.
Килограм најскупљег сира на свету кошта 1.000 ЕВРА: Веровали или не ПРАВИ СЕ САМО У СРБИЈИ (ФОТО)
МОР И ЕБРД: Пакет економских мера Србије најуспешнији на Западном Балкану
У ТОКУ ЈЕ РЕКОНСТРУКЦИЈА ГЛАВНЕ САОБРАЋАЈНИЦЕ КРОЗ СМЕДЕРЕВСКУ ПАЛАНКУ: Држава издвојила 200 милиона
"ОДЛИЧНО МЕСТО ЗА ИНВЕСТИРАЊЕ" Србија добила велике похвале у извештају Стејт департмента
ФУНТА ИСПАЛА ИЗ ТРКЕ: Кинески јуан постаје трећа резервна валута