КОЛИКО КОШТА РУДАРЕЊЕ? Да ли је скупља дара, него мера - ево шта кажу стручњаци
Ово је утолико пре занимљивије ако се узме у обзир да просечна потрошња струје једног домаћинства у Србији износи око 350 киловат-часова месечно, односно онолико колико је потребно за рударење једног јединог биткоина.
Уколико купац користи електричну енергију супротно условима који су утврђени у одобрењу за прикључење стичу се услови да му "Електродистрибуција Србије" искључи струју.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/04/09/274552748_482974610159187_8586274755430194800_n.jpg?itok=Zmlu4rMh)
ЕВРОПА НА РУБУ ЕКОНОМСКЕ КАТАСТРОФЕ ЗБОГ УКРАЈИНЕ! Могућа су два сценарија, а ниједан не доноси добро
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/04/05/profimedia-0331241649.jpg?itok=-ADExlAE)
10.000 ДИНАРА ПОМОЋИ ОД ДРЖАВЕ! Председник Вучић саопштио лепу вест
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/03/25/275557205_491351185988196_4156028349347451760_n.jpg?itok=8nRK8JSr)
ВЛАДА ПРОДУЖИЛА УРЕДБУ О ОГРАНИЧЕЊУ ГОРИВА! Познато до када остаје на сази, ево шта то значи
Процене које су недавно изнели научници са Универзитета Кембриџ да биткоин годишње троши више електричне енергије него Холандија, Аргентина и Уједињени Арапски Емирати те да је за рударење једног биткоина потребно 300 киловат-часова струје, како пише "Гардијан", покренула је питање и да ли су надлежни у "Електродистрибуцији Србије" до сада пронашли ко то и где код нас рудари и колико троши струје. И што је најважније, ко на крају плати тај рачун? Онај ко је рударио биткоином и ко се најчешће на дивље прикључи на бандеру или комшијски струјомер, или онај на кога се бројило води, а да и не зна шта је рударење.
Ово је утолико пре занимљивије ако се узме у обзир да просечна потрошња струје једног домаћинства у Србији износи око 350 киловат-часова месечно, односно онолико колико је потребно за рударење једног јединог биткоина. Како се цена биткоина повећава, тако се повећава и потрошња енергије, каже Мајкл Рауч, истраживач из Кембриџ центра за алтернативне финансије, који је коаутор мрежног алата за генерисање ових процена.
- Заправо је дизајнирано да биткоин троши толико електричне енергије - рекао је Рауч за "Би-Би-Сијев" подкаст "Тек Тент".
Примера ради Приштина је у децембру, када је прогласила ванредно стање на 60 дана због енергетске кризе, забранила и рударење криптовалута, а Иран је увео и забрану овог посла.
Рударење криптовалута је процес стварања нове дигиталне валуте за шта се троше огромне количине струје и за шта се користе суперрачунари, то јест врло јаке машине. Будући да раде 24 сата без престанка то подразумева и да троше велике количине електричне енергије, објашњава Љубиша Мијачић, стручњак за ресурсе из животне средине. Он је гостујући на РТС-у навео да једна јединица која обавља операцију копања троши 1,4 киловата. "Једна јединица троши колико и ТА пећ – четири киловата снаге", навео је он. По правилу, рударење је најисплативије тамо где је струја јефтинија.
На пример, на Косову и Метохији или у Кини, где се рударило три четвртине биткоина - до пре неколико месеци када је потпуно забрањено. Мијачић напомиње да копање криптовалута ствара велике пикове, у ноћним сатима, који су јак ударац на електромрежу у Србији и у региону. Досадашње искуство показује да се границе константно померају. У последњих пет година, потрошња енергије само на рударење криптовалута повећала се 10 пута. Ка још већем расту води то што поред биткоина расте вредност и других дигиталних валута, нагласио је он.
Упитани да ли су у скорије време приметили да долази до знатног повећање потрошње електричне енергије и да ли је можда откривено да је то због рударења, у "Електродистрибуцији Србије" за "Политику" нису дали конкретан одговор. Уместо тога, објаснили су да је приликом подношења захтева за издавање одобрења за прикључење на електродистрибутивну мрежу, корисник обавезан да, између осталог, наведе (определи) намену потрошње, то јест да ли ће се струја користити за потребе домаћинства или у остале сврхе. Уколико се електрична енергија унутар објекта употребљава у оквиру одобрене снаге за то мерно место и преко мерног уређаја које је уредно пријављено, она ће од снабдевача бити регуларно фактурисана и регистровани корисник ће платити свој рачун.
Међутим, у случајевима када уређаји купца или произвођача не испуњавају услове у складу са прописима и представљају непосредну опасност по живот и здравље људи, животну средину и имовину, или купац користи струју супротно условима који су утврђени у одобрењу за прикључење стичу се услови да "Електродистрибуција" обустави испоруку електричне енергије.
До искључења струје доћи ће и у ситуацији када купац својим уређајима или начином коришћења електричне енергије проузрокује смањење квалитета струје другим купцима и не отклони сметње у року који одреди оператор система.
Као и у општем случају, проблем представљају корисници који неовлашћено употребљавају електричну енергију, а који се проналазе приликом редовних и ванредних контрола мерних места. У складу са одредбама Закона о енергетици, објекат неовлашћеног корисника се искључује са дистрибутивне мреже, "Електродистрибуција Србије" обрачунава и фактурише неовлашћено преузету струју, а против корисника се подноси кривична пријава.
Исто важи ако се електрична енергија неовлашћено употребљава по било ком основу (без одобрења за прикључење или пре испуњења услова за прикључење, самовласно прикључење након обуставе, без или мимо мерног уређаја…). Осим што се неовлашћена потрошња утврђује честим контролама мерних места, пријављују је и савесни грађани који сумњу на било коју врсту нерегуларности на мерним местима могу анонимно пријавити на бројеве телефона који су наведени на сајту "Електродистрибуције Србије".