БИЗНИС КОЈИ СЕ ДУГОРОЧНО ИСПЛАТИ: Шумадија идеална за гајење овог воћа
Србија годишње потроши око девет милиона долара на увоз лешника, углавном из Турске.
Међутим, познаваоци тврде да Србија, нарочито Шумадија, има повољне услове за гајење ове културе одговарајућу климу, терен и земљиште за гајење лешника, али још увек недовољно површина под овом културом.
За пољопривреду следеће године ВИШЕ НОВЦА ИЗ БУЏЕТА
За хектар под леском потребно је у просеку од 5.000 до 8.000 евра улагања. У ту суму урачуната је набавка садница, копање бунара, тамо где га нема, и наводњавање парцеле, речено је у Центру за рурални развој у Крагујевцу, где је организовано предавање у сарадњи с компанијом која је највећи увозник лешника, која је покренула програм подизања засада леске у Србији.
Један од искуснијих произвођача, Радослав Ћатић из Маслошева, каже да су све што је Србија садила у последњи десетак-петнаестак година биле водеће сорте. Претпоставља из ранијих искуства и потражње кондиторског лешника да ће откупљивачи тражити да се сади пијемонтски лешник, затим и истарски дуги и округли. Међутим, поред ових, морате да имате и пропратне сорте због опрашивања. Моје искуство је да се не иде на стабло да не би одузимали време.