Чадеж: Производи и памет из Србије за цео свет
Немачка компанија "Милбауер" (Муехлбауер) која у Технолошком центру у Старој Пазови производи биометријска документа и креира софтверска решења у тој области за Србију и свет, у наредне две до три године удвостручиће своје капацитете, најавио је данас председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж након посете тој компанији.
"Милбауер" у Србији, где је смештен регионални центар из кога покрива више од 20 земаља, бави се производњом биометријских докумената - пасоша, личних карти, здравствених књижица, возачких дозвола и банкарских картица, затим, софтверским решењима која извозе у више од 30 земаља, а овде је и сервисни центар одакле српски инжењери сервисирају "Милбауер" машине у целом свету.
Чадеж је прецизирао да је са менаџментом разговарао о развојним и извозним пројектима компаније која планира да капацитет производње "Милбауера" у Србији удвостручи у наредне две до три године и подршци Привредне коморе Србије њиховој реализацији и освајању нових тржишта.
Цомтраде Гроуп покренула одвојену фирму за сектор путовања и мобилности - Voyego
Како је навео, постоји и могућност повезивања са домаћим компанијама и организацијама, као што је Завод за израду новчаница, ради заједничког наступа на трећим трзиштима.
- Разговарали смо шта ''Милбауер'' може да производи у Србији и за друге индустрије. Осим биометријских докумената, ова компанија улаже и у развој других производа као што су лед расвета за аутомобиле, рецимо, или флексибилни соларни панели. Потенцијали да овде ширимо сарадњу су велики - рекао је Чадеж.
Навео је да је фабрика у Старој Пазови својеврсни центар групације "Милбауер", јер се ту стварају и нова софтверска решења примењена и у другим земљама и налази сервисни центар за цео свет.
- Где год да се нешто деси у софтверу или некој машини ''Милбауер'' у целом свету, српски инжењери из ове куће одлазе на терен и решавају тај проблем - објаснио је Чадеж.
Указао да та компанија у Србији производи документа највеће безбедности, квалитета и најновијих технологија за више од 10 земаља света.
Даљи развој компаније захтева и запошљавање стручних радника и намече потребу да се осигурају високостручни кадрови.
ДОБРЕ ВЕСТИ ЗА ГРАЂАНЕ: Отвара се фабрика у Србији, СТИЖУ НОВА РАДНА МЕСТА!
- Компанија је заинтересована да уђе у програм дуалног образовања, да већ у средњим школама има младе који ће бити школовани овде у компанији - навео је Чадеж.
Подсетио је да је тренутно у фази Нацрт закона о дуалном образовању у високом школству, и најавио да ће компнаија "Милбауер", такође, понудити своја решења како бисмо добили што бољи закон.
Каже да је са представницима компаније разговарао о подршци наступу на новим тржишта, и додао да ће вец у марту представити потенцијале "Милбауера" у Дубајиу, где це Србија следеће године бити земаља партнер светске манифестације Expo Дубаи.
- Говорили смо и о неким административним питањима, добијању дозвола, где Комора може да буде партнер и помогне да се убрза реализација појединих пројекта. Некада се дешава да због спорости администрације за неке пројекте који сте добили на тендеру у свету не можете да испоштује рокове. То не би требало да се догађа, јер регулативе су исте као у ЕУ - навео је Чадеж.
Највеће резерве злата и девиза у Европи има ОВА ДРЖАВА, али нећете веровати када видите ко је ДРУГИ
Потпредседник регионални за централну и јужну Европу компаније "Милбауер" Иван Малић каже да је та компанија у Србији присутна 15 година као партнер државних институција - Министарству унутрашњих послова и Народној банци Србије на пројектима реализације биометријских докумената.
- Технолошки парк у Старој Пазови отворен је 2012. године и запошљава више од 160 људи, од којих је више од 90 високообразовано - рекао је Малић и додао да је циљ компаније отварање нове фабрике и повећање броја запослених.
- Веома смо везани за тржиште Балкана, овде осим фабрике и сервисног центра имамо и велики софтверски развојни центар који запошљава велики број младих софтверских инжењера - рекао је Малић.
Изразио је задовољство што су представници ПКС на челу са председником Чадежом посетили компанију и разговарали о новим пројектима који су у интересу компање, али и у интересу локалног тржишта.
Како спречити ОДЛИВ ЉУДИ и шта чека Србију до 2030. године? Потпуно неочекивано!
"Милбауер" у Србији је ћерка фирма "Муехлбауер Холдинг АГ", баварске групације која је основана 1981. године са седиштем у Родингу у Немачкој и која данас запошљава око 4.000 радника, од чега 750 инжењера најразличитијих профила.
Компанија је претежно извозно оријентисана и више од 85 одсто промета остварује кроз извоз.