ЦЕНА ПИРИНЧА НА ИСТОРИЈСКОМ ВРХУНЦУ! Ево и због чега, а и какво је стање на берзи
Поскупљење ове житарице је у потпуној супротности са другим основним намирницама на светским берзама – пшеницом и кукурузом.
За разлику од пшенице и кукуруза, цене пиринча расту на светским берзама и сада је цена достигла нови максимум у последњих 15 година. Цена је скочила услед све веће забринутости да ће се због повећане потражње и утицаја Ел Ниња додатно смањити залихе главне житарице за милијарде људи широм Азије и Африке.
![Penzioneri](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/84136/penzioneri_foto_srbijadanas_6.jpeg?itok=QMFJZ3RZ)
ЛАКШЕ ДО БЕСПЛАТНЕ БАЊЕ! Више погодности за пензионере од Нове године
![napad na brod](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/12/21/mixcollage-21-dec-2023-05-14-pm-8902.jpg?itok=zHYQHP3P)
ИКЕА НАМЕШТАЈ ПЛУТА ЦРВЕНИМ МОРЕМ?! Терет од 80 милијарди евра дружи се са ајкулама, напади Хута изазвали потпуни ХАОС у свету!
![Lidl](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/12/21/untitled_design_-_2023-12-21t154244.283.jpg?itok=UNoMrGfh)
ЛИДЛ ПРЕДАО КЉУЧЕВЕ BMW АУТОМОБИЛА СРЕЋНОМ ДОБИТНИКУ
Тајландски бели пиринач, стандард за Азију, поскупео је 2,5 одсто у односу на претходну недељу на 650 долара по тони у среду, подаци су Удружења тајландских извозника пиринча. То је највиша цена од октобра 2008. године, напомиње "Блумберг Адрија".
Цене пиринча расту већ неко време, а веома су високе су биле почетком августа, након што је Индија смањила извозне квоте а суво време угрозило тајландски усев. Привремени пад уследио је током септембра и октобра, а онда је цена поново кренула узбрдо у новембру.
Ово би могло задржати инфлацију хране на високом нивоу у наредним месецима, посебно у земљама које се ослањају на пиринач као што су Филипини.
Поскупљење ове житарице је у потпуној супротности са другим основним намирницама на светским берзама – пшеницом и кукурузом.
Цена тајландског белог пиринча порасла је за 36 одсто у прошлој години, док су фјучерси на пшеницу у Чикагу пали за 20 одсто и иду ка првом паду у последњих седам година. Фјучерси на кукуруз су ове године изгубили око 30 одсто вредности.
(Србија Данас/Блиц)