Вучић у Краљеву: Ово што радимо је за људе и будућност
Леони ће у изградњу и опремање фабрике у Краљеву уложити 60 милиона евра и отвориће 5. 000 нових радних места до 2023. године
Компанија Леони започела је данас у Краљеву, у присуству председника Србије Александра Вучића, изградњу четврте фабрике каблова у нашој земљи, која ће запослити 5.000 радника.
ЕВРОПА СТАЛА НА СТРАНУ СРБИЈЕ: Приштина ће МОРАТИ да пристане на разграничење
То ће бити прва нова фабрика у Краљеву после 30 година и највећа фабрика Леонија у Србији, а у њој ће се производити кабловски сетови за једног од светских премиум произвођача аутомобила Мерцедес бенц.
Председник Вучић је у Краљеву одговарао на новинарска питања.
На молбу да председник прокоментарише изјаву Комшића да је Косово независно Вучић је рекао.
- Србија жели добру сарадњу са БиХ и са чланима сво троје изабраних за Председништо. Нећу да користим прилику да одговарам јер желим на одговоран начин да приступим изградњи односа са БиХ. Боље је некад прећутати, мање је штете у будућности. Свакако да нисам срећан због таквих реакција - рекао је Вучић.
Вучић је такође рекао да пред међународном заједницом секунд није искористио на помињање Хрватске или Андреја Пленковића, како је премијер Хрватске изјавио тамошњим медијима.
- У животу их нисам помињао нити се њима бавио. Бићемо ми пријатељи временом, схватиће Пленковић то - рекао је Вучић.
Одговарајући на питања новинара о организацији трибине „Србија после Вучића“ и изјаву да ће Србија после Вучића остати у многим областима спаљена земља, председник је рекао да после њега неће остати спаљена Србија, већ да подизање фабрика назива обновом Србије.
- Они нису ништа отварали, само затварали. Што се тиче Србије после Вучића, она ће бити боља. Што се тиче народа, за њих и њихове нико неће да гласа. Њихови лидери говоре о силовању, затварању телевизије - казао је Вучић.
Он је рекао да жели да живимо у капиталистичком друштву, где вредност може да изађе до изражаја.
- У Куршумлији има фабрика, ја ћу да им покажем. У Куршумлији су они отварали неке фабрике ваљда. Ми гледамо да помогнемо, велике су миграције, мораћемо да урадимо нешто и отворимо фабрику и помогнемо људима - истакао је председник, и додао:
- То је било индустријско срце Србије, коју су фабрику довели у Чачак? Нема ниједна, довели смо ми, сада гледамо шта ћемо за Трстеник. Уложили смо десетине евра у бању, изгледа прелепо. Шта да они да критикују? Сада питају где је фабрика у Куршумлији, а ено затворене њихове. Ово ми све што радимо, радимо за народ, људе и будућност - каже Вучић.
Он је рекао да нема никаве разлике између њих, како каже, људи ће да подржавају нормалну и пристојну политику.
Медијима се обратио председник Србије Александар Вучић:
- Драги пријатељи из Леонија, данашњи догађај је за целу Србију од великог значаја и зато хоћу да се захвалим компанији Леони. Направили су до сада три фабрике и сада праве четврту, највећу фабрику. Биће 5.000 људи запошљено. Ми смо од 2.000. године изгубили 11.000 радника овде у Краљеву. Данас почињемо да враћамо Краљево на мапу индустријских центара Србије. Пет хиљада породица ће моћи мирније да живи и да рачуна на бољу будућност на овом месту - рекао је Вучић и додао је да је невероватна брзина којом се подиже фабрика.
- Нисмо ми дошли на камен темељац, значајно су одмакли радови - приметио је Вучић.
Према његовим речима, Леони није желео субвенције за овај пројекат.
- Посао мене и Владе је да будемо ту за Леони, хвала господине Сакс, више од 11.000 породица живи захваљујући вама - изјавио је Вучић.
- Овде раде добри људи, вредни људи, привржени. Мој посао је био један, ја сам молио да дођу у Краљево и свидело им се овде. Срећан сам што смо много немачких фабрика довели у Србију. Сваке године биће све више путева, пруга. Многи људи су рекли да су једва чекали да виде фабрику у Краљеву. Верујем да можемо још боље. Честитам Краљеву и срећан сам што ћу отворити овако велику фабрику. Живело Краљево, живела Србија!- казао је Вучић.
Вучић упутио оштро упозорење: Ако уђемо на север Косова, ИМАЋЕМО РАТ са НАТО пактом!
Леони ће у изградњу и опремање фабрике у Краљеву уложити 60 милиона евра и отвориће 5. 000 нових радних места до 2023. године.
Обележавању почетка радова су присиствовали и генерални директор компаније Леони Србија Клеменс Сакс, члан Борда директора Леони групе Мартин Штутем, амбасадор Немачке Томас Шиб и градоначелник Краљева Предраг Терзић.
Фабрика на Ратарском имању имаће укупно 60. 000 метара квадратних, од чега ће производни део заузимати 45. 000 квадрата.
Цео објекат ће бити завршен у првом кварталу 2020. године.
Изградња прве фазе фабрике са око 6. 500 метара квадратних биће завршена до краја године и биће запослено 150 људи, а до краја јануара 2019. у фабрици ће почети тест производња.
Та компанија је глобални произвођач решења за пренос енергије и података у аутомобилској и другим индустријама.
Леони у Србији већ има три фабрике, у Прокупљу, Малошишту код Дољевца и Нишу, где је запослено око 6. 000 радника, и тренутно је један од 15 највећих извозника у Србији.
Леони је присутан у Србији од 2009. године, када је отворио своју прву фабрику, у Прокупљу.
Такође, 2014. године отворена је фабрика у Малошишту, а 2017.године фабрика у Нишу. Све фабрике производе кабловске сетове за светске произвођаче премиум аутомобила, попут BMW-a и Мерцедерса.
Леони ће са том фабриком запољшавати више од 10.000 људи у нашој земљи и тако постати највећи послодавац у индустријском сектору у Србији.
Србија постаје све важнија у стратегији развоја Леони дивизије кабловских система у региону. Са завршетком изградње фабрике у Краљеву, Србија ће бити једина европска земља у оквиру Дивизије кабловских система у којој се налазе четири производне јединице.
Компанија је одлучила да инвестира и развија своје пословне активности због досадашњих добрих пословних резултата, доступности радне снаге, изузетне радне културе и нивоа стручности људи у Србији, али и флексибилности и отворености државе Србије.
Леони је од почетка рада у Србији 2009. године инвестирао око 90 милиона евра у објекте и опрему. За протеклих 10 година,Леони Wiring Systems Southeast д.о.о уплатио је у буџет Републике Србије више од 52 милиона евра за порезе и доприносе на зараде запослених.
Производни ланац компаније Леони обухвата жице, оптичка влакна, стандардизоване каблове, специјалне каблове и кабловске системе као и интелигентне производе и паметне услуге.
Група запошљава више од 88.000 људи у 31 земљи света и у 2017. години, остварила је консолидован приход од продаје од 4,9 милијарди евра.