ДА ЛИ ЋЕ У СРБИЈИ ПАСТИ ЦЕНА НЕКРЕТНИНА? Ово је сценарио који можемо да очекујемо - стручњаци објаснили све
На светском тржишту последње две недеље приметан је велики пад цене руде гвожђа, која, према подацима са сајта Традингецономицс, кошта 117 долара по тони, а 8. јуна коштала је је 142,4 долара за исту количину.
Како је због пандемије, али и украјинске кризе било великих скокова цена руде гвожђа, односно челика, то се осетило и у Србији, због чега је, између осталог, дошло и до скока цена некретнина у новоградњи.
Сада када се на глобалном нивоу дешава појефтињење, потражили смо одговоре од стручњака да ли ћемо коначно осетити и пад цене квадрата у Србији. Међутим, они са којима је разговарано нису оптимистични по том питању и мишљења су да би требало да будемо срећни ако цене буду стагнирале.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/07/10/3093469_img20220710wa0010_ff.jpg?itok=LJptpZM6)
ШАПИЋ И МОМИРОВИЋ ОБИШЛИ РАДОВЕ НА АУТО-ПУТУ МИЛОШ ВЕЛИКИ: Путари касне на деоници од Новог Београда до Сурчина
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/11/03/1_0.jpg?itok=sszX-rqH)
ЦРНИ СЦЕНАРИО ЋЕ БИТИ ИЗБЕГНУТ? Инфлација у Србији неће узети маха - смиривање би се могло догодити врло ускоро
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/344206/profimedia-0416829984.jpg?itok=BpG0a4xr)
МАСК ОДУСТАЈЕ ОД КУПОВИНЕ ТВИТЕРА: Ево колику ће "одштету" морати да плати
Даворка Тасић, лиценцирани агент за некретнине, каже да се појефтињење на овом тржишту засад не може очекивати.
- Они који сада зидају већ су материјале набавили по високим ценама, па се за оне новоградње које су сада у току не могу очекивати ниже цене. У будућности, неко ко сада купује материјале и по томе калкулише трошкове, може да снизи цене. Тренутно је приметна стагнација цена, а будућност се не може предвидети, као ни кретање цена тих репроматеријала. Свакако, цене неће скоро падати, барем сигурно не шест месеци, посебно зато што је еурорибор у скоку први пут после осам година, због чега ће поскупети камате на кредите. То ће многе обесхрабрити да подигну стамбени кредит ако су планирали - каже Тасић и додаје да ће тражња за некретнинама свакако бити смањена, па то можда и може да утиче на цену некретнина.
Александар Стевановић
Цене лакше иду навише него наниже
Економиста Александар Стевановић каже да има шанси за појефтињењем, с тим што у томе постоји једна зачкољица.
- Цене имају једну особину - много лакше иду навише него наниже. Међутим, нису само цене материјала погурале цене некретнина, тако да ћемо, ако дође до трајнијег смањења цена сировина, сигурно сведочити крају раста реалних цена некретнина, а да ли ће бити и пада реалних цена, то је већ мало натегнутије питање.
Проценитељ и стручњак за некретнине Милић Ђоковић каже да пад цена сировина може да доведе до благог пада цена некретнина, али да то не може бити више од пет одсто, и то само уколико неколико инвеститора спусти цене, а остали крену да их прате. Мишљења је да цена гвожђа није то што диктира цене некретнина.
- Цена материјала је искоришћена за подизање цена, али неће бити за снижење. Тренутни трендови нису охрабрујући. Неће бити спуштања, али имамо смиривање тржишта, које је већ актуелно. Ако пада и буде, он ће се десити крајем новембра-децембра 2023. године, мада би се то пре могло назвати смиривањем цена, а не неким драстичним појефтињењем. Ниже цене могу да се очекују на локацијама које су презасићене новоградњом - рекао је он и подсетио да материјали у цену квадрата улазе само 20 одсто, као и да гвожђе није једини материјал који се користи:
- Скочиле су и цене нафте, пластике, боја, шрафова, свега, као и цена радне снаге... Није стан само гвожђе. У његову цену улазе и керамика, паркет, папирологија, дозволе. Тако 25 одсто иде, на пример, на плац и папире, 15 одсто за завршне радове и слично...
БОНУС ВИДЕО: Атентат на бившег јапанског премијера Шинзо Абеа