ДА ЛИ ЋЕМО ЛАКШЕ ДО ЛЕГАЛИЗАЦИЈЕ? Већа понуда некретнина требало би да доведе и до стабилизације цене квадрата
У Србији тренутно постоји око 1,5 милион бесправно изграђених објеката.
Нови закон о легализацији требало би да омогући да се у што краћем року легализује што више некретнина, уз минималну цену и један документ, пошто у Србији тренутно постоји око 1,5 милион бесправно изграђених објеката.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/27/untitled_design_49.png?itok=W9DLTMmu)
Све већи број људи има овај проблем! Симптоми се развијају полако: ЕВО КАКО ДА ИХ ОТКРИЈЕТЕ НА ВРЕМЕ И СПРЕЧИТЕ ПОСЛЕДИЦЕ!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/241184/profimedia-0316001142.jpg?itok=CrLO3h3W)
ОБОРЕН НОВИ РЕКОРД, ЗА САМО 13 САТИ МИЛИОН ПРИЈАВЉЕНИХ ЗА 60 ЕВРА: Министарство финансија објавило нове податке
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/28/screenshot_from_2021-04-28_13-34-32.png?itok=okdJV4zI)
Завршени радови на изградњи аутопута на делу обилазнице око Београда: Пројекат вредан 227 милиона евра
Озакоњењем би се решио проблем недовољне понуде на тржишту некретнина, а власницима објеката који су тренутно у поступку легализације омогућиће да их легализују и да могу даље да их продају. Већа понуда некретнина требало би да доведе и до стабилизације цене квадрата на тржишту.
Закон о изменама и допунама Закона о озакоњењу објеката усвојен је 25. маја 2018. године, а ступио на снагу 6. новембра исте године. Овим законом предвиђено је да сви објекти изграђени без издатог решења о грађевинској дозволи или решења о одобрењу извођења радова после 27. новембра 2015. нису предмет озакоњења у складу са одредбама Закона. Надлежни грађевински инспектор за те објекте доноси решење о рушењу, у складу са Законом о планирању и изградњи.
Законом је уведена експлицитна забрана продаје, односно отуђења објеката који су у поступку озакоњења, прописивањем обавезе за надлежне органе да у року од 6 месеци од дана ступања на снагу закона (до 6. маја 2019. године) доставе надлежним службама катастра потврду да је објекат у поступку озакоњења, у циљу уписа забележбе забране отуђења за наведене објекте.
Неке од кључних ставки овог закона су да објекти који су у поступку легализације не могу бити прометовани и – нотари не оверавају купопродајне уговоре до окончања поступка, а рок за озакоњење је 2023. године. Такође, станови који су у Катастар уписани као државина не могу да се прометују и мораће у поступак легализације, а рок је 2028. година.
Започети поступци озакоњења морају да се заврше у року од пет година, до 2023. или у супротном стиже решење да се захтев за легализацију одбија.
Легализација доноси виши стандард
Како наводе стручњаци, питање легализације некретнина је врхунска светска тема - и политичка и социјално-економска, баш као и еколошка и урбанистичка.
Познаваоци прилика сматрају да ће се већ на основу састава радне групе за доношење новог закона знати да ли постоји воља да проблем буде решен. Оцењују да је неопходно да буду укључени и највиши политички представници и технички стручњаци, а да би групом морала да председава премијерка лично.
- Нема брзих резултата ако се донесе закон, али би се решавањем овог проблема повећао општи стандард, а БДП би могао да порасте за 3 процента. Такође, следи раст стандарда у свим срединама које су социјално-економски погођене, где живи сиромашније становништво, а биће решена и инфраструктура и еколошки проблеми. Онда можете да планирате и евидентирате све, и можемо да дефинишемо простор - истичу познаваоци прилика и додају да од проблема легализације тренутно нема већег политичког проблема.
Такође додају да су решења врло комплексна и да се не могу иста решења применити на сваку територију. Рецимо, ако се наплати казна за бесправну градњу на Фрушког Гори, од тог новца би могао да се подржи национални парк или пошумљавање. С друге стране, ако се на Сави оставе куће, од тих пара могу да се подигну бедеми и направи систем за рано узбуњивање на поплавне таласе, "чиме би се пола Србије обезбедило од нових поплава".
А како би се нови закон одразио на домаће тржиште некретнина?
- Нови закон о легализацији требало би да уреди домаће тржиште некретнина. Утицаће на већи баланс у односу понуде и тражње, разноврснију понуду некретнина за продају и дуго очекивану стабилизацију цена. Власници оваквих објеката имаће напокон могућност да продају своју некретнину, што до сад нису могли - оцењује Анита Пешић, директор једног портала за некретнине и додаје да ће незаконити објекти бити озакоњени и враћени у легалне токове.
- То ствара даље услове за квалитетно просторно планирање и рационално коришћење грађевинског земљишта. Биће могуће урадити масовну процену вредности некретнина, те ћемо имати тачан податак колико вреди тржиште некретнина у Србији - наводи Пешић.