ДА ЛИ СУ РУДЕ ЗЛАТА НА "ИЗДИСАЈУ"? Потражња за овим металом је енормна, а да ли постоји могућност да оно "пресуши"?
Постепено смањење у производњи могло би да траје годинама, а у рудницима је тренутно дошло до стагнације.
Злато постаје главни предмет интересовања улагача током сваке кризе, а посебно сад, када модерни свет не памти овакве економске потресе.
Прошлог месеца овај племенити метал достигао је цену изнад 2.000 долара по унци, а неки аналитичари су говорили да би наредне године цена могла да се "попне" на чак 3.500 УСД. Такође, упозоравали су да је потражња за златом толика да је питање тренутка када ће оно нестати.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/04/02/91453702_232751544510923_4227900200556953600_n.jpg?itok=UGBKWyfr)
ВРТОГЛАВИ РАСТ ЦЕНА ЗЛАТА: Вредност овог племенитог метала порасла за 40 одсто
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/241184/profimedia-0147667791.jpg?itok=LqOSB2JJ)
НОТАРИ ПОНОВО ШАЉУ ГРАЂАНЕ НА ШАЛТЕР: Огласио се Републички геодетски завод о листу непокретности
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/25/master-cover-foto-1-1.jpg?itok=9bbT0hWO)
Огласио се начелник Полицијске управе Нови Сад: Тврдње да је приведен Новаковић су апсолутно нетачне
Тражња за златом је енормна јер је оно сигурна лука, статусни симбол, али и зато што је оно једна од кључних компоненти у многим електронским уређајима. Међутим, злато је такође ограничен ресурс, па би у неком моменту рудници могли да "пресуше".
"Врхунац" злата
Стално се говори о моменту када ће овај метал достићи свој врхунац, односно када ће бити вађен из рудника у огромној, највећој могућој количини. Можда је тај тренутак дошао. Прошле године, производња у рудницима злата износила је 3.531 тону, односно 1 одсто мање него 2018.
Ово су подаци који долазе из Светског савета за злато. Иначе, прошле године је први пут од 2008. забележен пад производње злата.
Хана Брендстетер, испред Савета, каже да су резерве злата махом на "издисају", а нова налазишта су ретка. Сасвим је извесно да до драматичног пада неће доћи још неко време, али, свет треба да буде спреман на то.
Постепено смањење у производњи могло би да траје годинама, пише BBC, а у рудницима је тренутно дошло до стагнације.
Колико нам је злата остало?
Рударске компаније процењују преосталу количину злата на два начина: резерве (злато које је економично за рударење по тренутној цени по унци) и ресурси (злато које ће потенцијално постати економично у једном тренутку).
Није лако израчунати чак ни обим резерви, а посебно ресурса злата, али су процене да резерви које се сада налазе испод земље има око 50.000 тона. До сада је, како наводе релевантни извори, из рудника извађено 190.000 тона злата. Судећи по овим оценама угрубо, на свету је остало још неких 20 одсто злата које треба ископати.