ДАНАС СТУПА НА СНАГУ ПЕТИ ПАКЕТ ЕУ САНКЦИЈА РУСИЈИ: Европа остаје без угља
Потпуна забрана испоруке руског угља Европској унији, као једна од санкционих мера које је Запад предузео против Русије, ступила је на снагу 1. августа.
Ова мера је укључена у пети пакет санкција Европске уније који је усвојен почетком априла. Документ подразумева постепено одустајање од увоза руског угља. А од 1. августа ове године, према овом пакету, земље уније уводе потпуну забрану испоруке угља из Русије.
Према тексту документа, та мера укључује "забрану куповине, увоза или предају угља и других чврстих фосилних горива у Европској унији ако потичу из Русије или се извозе из Русије, почев од августа 2022. године".
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/03/16/pjimage_5_3.jpg?itok=ut6xhq9i)
АМЕРИКАНЦИ ОДУСТАЈУ ОД САНКЦИЈА РУСИЈИ? "Не смемо продубљивати кризу, руска нафта је кључна и морамо наћи компромис"
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/07/31/collage_maker-31-jul-2022-08.53-am.jpg?itok=K80p3519)
РАЧУН ЗА ГАС ВЕЋИ И ЗА 1.000 ЕВРА?! Земља ЕУ пред потпуним КОЛАПСОМ, од октобра се све мења
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/05/08/profimedia-0175172631.jpg?itok=Iy6M1LT4)
ДАНАС НОВЕ ЦЕНЕ ГОРИВА: Ево за колико је ПОЈЕФТИНИЛА НАФТА у свету за недељу дана и шта то значи за возаче у Србији
У тренутку доношења одлуке увоз руског угља у европску унију био је 8 милијарди евра годишње. Према подацима Министарства енергетике Русије, удео земаља ЕУ у укупном извозу руског угља је 2021. године износио 21,8 одсто, што је нешто више од 48,7 милиона тона угља. У 2020. цифра је била нешто већа – 22 одсто укупног извоза.
Према речима министра енергетике Русије Николаја Шуљгинова, производи руских угљених компанија у условима одустајања ЕУ од увоза биће преоријентисани на алтернативна тржишта.
У међувремену, Европа у покушају да смањи потрошњу руског гаса повећава употребу угља у електропривреди. Француска је, на пример, најавила могуће поновно покретање електране на угаљ „Сен Аволд“ на североистоку земље. Према проценама Међународне агенције за енергетику (ИЕА) потрошња угља у Европској унији порашће за 7 одсто у 2022. у поређењу са прошлогодишњим скоком од 14 одсто.
После почетка војне специјалне операције Русије за демилитаризацију и денацификацију Украјине Запад је појачао санкциони притисак на Москву.
Неке земље су објавиле о замрзавању руске имовине, многи брендови су напустили Русију. Европска унија је увела већ шест пакета санкција, укључујући ембарго на руски угаљ и нафту. Међутим, то се показало као проблем за сам Запад, јер је изазвао нагли раст инфлације и цена хране и бензина.
БОНУС ВИДЕО: Лансирање руских ракета на украјинске војне циљеве у луци Одеса