''Деспот'' направљен у РЕКОРДНОМ времену! Немачкој би требало пет година! (ВИДЕО)
На прослави Дана Републике Српске у Бањалуци представљен је "Деспот“, прво оклопно возило произведено у Српској, компаније Технички ремонт Братунац
Директор те компаније рекао је после представљања да се још сабирају утисци, и позитивни и негативни, а да они као произвођачи имају највише замерки на којима треба да раде.
ГРАБЕ СРПСКЕ ПРОИЗВОДЕ: Извоз у Русију износи ПРЕКО 950 МИЛИОНА!
- Циљ је да возило тестирамо до маја, да урадимо још додатне измене и онда идемо на тржиште. Прва два купца по 10 комада су већ позната - открива генерални директор ТРБ-а Славенко Ристић.
Ристић каже да пројекат није био тајан, већ поверљив, што значи да се до одређеног нивоа знало ко може да има информације о њему да би био успешан.
- Тим од 25 људи који чине електроинжињери, електроничари, вариоци, бравари, механичари, али и стручњаци за механику, моторику и наоружање окосница су ове приче. Саветима им је помагао и један од кључних људи који је у Немачкој био задужен за развој пројекта оклопних средстава. Да је "Деспот“ направљен у рекордном времену сведочи и чињеница да би се такав пројекат у Немачкој развијао око 5 година, а да би за то време било потрошено око 50 милиона евра - каже Ристић.
ТРАМП: ''Имам лоше вести за Русе''
Како се наводи, оно што је за рубрику "веровали или не'' јесте податак да је руководство фабрике ТРБ на идеју за то возилу дошло у октобру 2017., а да је тим стартовао у мају 2018. године, уз подршку министра унутрашњих послова РС.
Произвођачи "Деспота“ су уверени да ће ово возило бити најбоље у својој класи, јер има ниво заштиту посаде и елемената возила ниво 2 према СТАНАГ-у, што је заштита од балистичких зрна до калибра 12,7 милиметара и противпешадијских мина.
Има погон на сва четири точка, независно вешање и опрему последње генерације у свету. Мотор је "Мерцедесов'', мењач аутоматски и вишестепени, а јако је битно да су сви остали делови од панцирног челика са одређеним системима за вентилацију и херметизацију, заштиту од биолошких и хемијских агенаса.
- На отвореном путу може да се креће до 130 километара на час, савлађује вертикалне препреке, бочне нагибе, водене препреке, зидове до одређеног степена, али је најважније да има добар ''клиренс'' (растојање подлоге и пода). Конструкцијски је прилагођено да разбија препреке са одређеним противпожарним системима, док је платформа задњих врата хидраулична и аутоматска, што омогућава да тимови брзо реагују и да су веома мобилни - објашњава директор ТРБ.
Ако вам конобар донесе чашу млаке воде, ОДМАХ је вратите … ЕВО ЗАШТО
Он додаје да то возило не мора да буде борбено, већ може да буде и санитетско, да се употребљава за заштиту границе, у хуманитарним мисијама и за транспорт.