ДОБРЕ ВЕСТИ: Познато када ће бити отворене границе, у ове земље ћемо моћи да путујемо без икаквих ограничења
Наша земља је тренутно потписала протоколе са четири земље у које ћемо сигурно моћи да путујемо без икаквих ограничења, а то су Албанија, Северна Македонија, БиХ и Црна Гора.
Директор ЈУТА Александар Сеничић изјавио је данас да је то што ЕУ разматра увођење тзв. дигиталних сертификата о вакцинацији свакако позитивна ствар за туризам, али да вакцинација не сме да буде услов за путовања, као и да је уверен да ће постојати алтернативе - ПЦР тест или нешто друго.
Министар Момировић: Гради се око 7.000 станова, у априлу кључеве добија њих 900 из ових градова
ТРАЖЊА ЗА СТАНОВИМА НА РЕКОРДНОМ НИВОУ: Да ли ће бити нових поскупљења квадрата?
"НИКАДА НИСМО ДОЖИВЕЛИ НЕШТО СЛИЧНО" Једној индустрији корона донела прави БУМ, цене порасле за чак четири пута
- Сигуран сам да то неће бити услов за путовања, али биће предност за оне који су вакцинисани. Ипак, морају да постоје алтернативни начини за путовања. Верујем да ће у озбиљним државама постојати алтернатива, да ли ПЦР тест или нешто друго - рекао је Сеничић.
Лидери ЕУ су синоћ на редовној видео конференцији посвећеној борби против пандемије ковида-19 показали да постоји све већа подршка тзв. дигиталним сертификатима о вакцинацији који би се заснивалии на заједничким европским критеријумима за улазак у земље чланице и отврање друштва након пандемије. Сеничић напомиње да то још није прича о тзв. ковид пасошима јер би они били много обухватнији од поменутих сертификата.
Објашњава да би ковид пасоши требало да буде документ који би прихватао све врсте документације која би потврђивала да је неко безбедан путник.
- Ипак, суверено је право сваке државе да одлучује како се улази на њену територију - додао је Сеничић.
Указује да је највећи проблем и код дигиталних сертификата о вакцинацији питање заштите података о личности, али и да ћемо вероватно морати да се прилагодимо новим околностима. Како каже, проблем је у томе што у кјуар коду могу да буду наведени и други лични подаци који не би требало да буду доступни свима. Сеничић је уверен да ће Европа пронаћи механизме да реши тај проблем и да ће у наредна три месеца бити осмишљен тај сертификат како не би били угрожени лични подаци путника.
- Сигурно је да се неће путовати као што се раније путовало, али ко се вакцинише имаће свакако предности и моћи ће да бира где ће путовати - навео је он.
Сеничић каже ће сигурно постојати земље које ће условљавати путовања, као што и сада већ велики број авиокомпанија најављује да неће превозити путнике који немају тај сертификат, што је велики проблем. Такође, напомиње да се ту за сада ради само о земљама ЕУ и да ће тек уследити преговори и за нашу земљу.
- Грчка је заинтересована да се усагласе та правила и интензивно се ради на томе. Грчка је већ направила споразум са Израелом, а јуче је прецизиран споразум и са Великим Британијом, затим са Русијом... - казао је Сеничић.
Претпоставља да ће вероватно бити посебни прелази за људе са тим серфитикатима, затим посебни пунктови за насумично тестирање и вероватно одређени део са брзим читачима кјуар кода где ће моћи да се прати ко има негативан ПЦР или неки други тест. Сеничић истиче да ће већ од априла или маја границе бити отворене у највећем броју земаља које нас туристички интересују, али не и земље Западне Европе. Упитан шта мисли да ли ће земље правити селекцију вакцина за туристе, Сеничић каже да је било много спекулација о томе, али да он лично у то не верује, пошто је сада немогуће набавити само вакцине три произвођача за које се верује да ће их прихватати ЕУ. Напомиње да су у ЕУ Мађарска и Словачка већ наручиле кинеске вакцине.
Сеничић истиче да тако око 100 милиона кинеских туриста борави годишње у Европи, као и десетине милиона руских туриста, и да не верује да ће их се Европа тако лако одрећи. Ипак, на пример Словенија већ сада прави селекцију вакцина, додаје Сеничић. Каже да је наша земља тренутно потписала протоколе са четири земље у које ћемо сигурно моћи да путујемо без икаквих ограничења, а то су Албанија, Северна Македонија, БиХ и Црна Гора. Моћи ћемо да путујемо и у Египат, Тунис и Кипар са ПРЦ тестом, каже Сеничић и додаје да је и Турска најавила од априла отварање границе без ПЦР тест, затим Бугарска...
- Од Грчке очекујемо да границе буде отворене, уз сертификат, ПЦР тест, тестирање или на неки други начин - навео је он.
Када је реч о губицима у туризму, Сеничић каже да су на глобалном нивоу прошле године била угржена радна места у туризму за скоро 400 милиона људи и да је губитак у туризму износио око 120 милијарди долара. У Србији је пре короне девизни прилив у туризму износио 1,2 milljarde евра годишње, док је у 2020. био преполовљен. Тај тренд је настављен и ове године, упозорава Сеничић додајући да је већ око 70 одсто људи у туристичким агенцијама остало без посла.
- Велики број њих је у стању мировања, али плашим се да највећи број њих неће моћи да преживи. Између 100 и 120 милиона евра је била штета прошле године код туристичких агенција, рента-кар агенција и туристичких водича - додао је Сеничић.
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен рекла је синоћ да ће на земљама чланицама бити да донесу одлуке о томе "шта ће моћи да се ради са сертификатима", а да ће се на нивоу ЕУ они користити за функционисање јединственог тржишта.