ДОБРО СЕ РАСПИТАЈТЕ! Пре путовања размислите да ли ћете ПЛАЋАТИ готовином или картицом - Од овога зависи висина провизије
Да ли је у земљама у иностранству боље плаћати готовином или картицама? У којим је земљама провизија највећа и да ли је безбедно подизати новац са банкомата у иностранству?
Уредник портала "Каматица" Душан Узелац у Јутру на ТВ Прва каже да избор да ли ћете плаћати кешом или картицом дефинише сама дестинација. Што је источније или јужније то је мање безготовински процес развијен.
- Били су проблеми раније страхови, али то је сведено на минимум, сви системи безбедносни функционишу, па је то можда наслеђе прошлог времена да је боље да се иде кешом - наводи Узелац.
Принцип банкомата
- Ви имате банкомат банке, а можете да имате и банкомат једног удружења које има покривено више банака, то су мултикард банкомати, где је провизија другачлија него на самом банкомату банке. Ако картицу користите на банкомату ваше банке, најчешће неће бити провизије - каже Узелац.
Он истиче да је важно и коју картицу користите.
- Кредитна картица је најскупља за ту намену, јер она није предвиђена за подизање готовине, њу вам банка издаје да ви њом купујете, при чему није ограничено да тај новац уновчите на банкомату и подигнете готовину, али ће вам наплатити дуплу провизију и због коришћење банкомата и због коришћења кредитне картице за подизање готовине - објашњава он.
Саветује да због евентуалних излета или ради куповине на пијацама, уличним маркетима, треба имати и готовину код себе.
Да ли ће вам наплатити провизију ако сте у банци која послује у земљи у иностранству?
Узелац саветује да је увек најбоље то проверити са банком, да лу постоји та услуга као понуда. Власник банкомата је банка или нека фирма и она одлучује колику ће провизију наплатити клијентима.
Често се помиње и повећање рачуна у ресторанима, кафићима, продавницама за око 3 посто уколико плаћате картицом у иностранству, а Узелац наводи да је то провизија коју треба да плати продавац на име коришћење тог система, а ретко се пребацује на купца.
Како знати да је банкомат поуздан?
Најпростије правило је да изаберете банкомат који је уз саму филијалу банке, каже он.
- За случај да вам, се нешто догоди са картицом, на свакој картици постоји број телефона, то је call центар који када позовоте и кажете да вам је примера ради нестала картица, од тог момента ви немате више одговорност шта се са њом десило. Они тог момента блокирају, односно паузирају картицу, и шта год да се са њом деси нисте одговорни, односно неће бити стављено вама на рачун - објашњава.
Момчило Радић, туристички водич из Грчке каже да није до сада чуо да је ико у Грчкој имао проблема са плаћањем картицама.
- Провизије постоје, има разних банкомата и ту обично туристи треба да гледају ове главне банке. Има и банкомата који само опслужују. Ако узимају на банкомате грчке националне банке, Пиреус и слично, ту су провизије углавном повољне, али некада има банкомата, нарочито испод Акропоља, или на другим ударним туристичким местима, где узимају велику провизију - објашњава Радич.
Извор: Србија Данас/Мондо