ЕБРД у 2018. уложио пројекте у Србији 395 милиона евра
Европска банка за обнову и развој (ЕБРД) одобрила је у 2018. години 395 милиона евра за 18 нових пројеката у Србији, чиме њене укупне инвестиције у Србији од 2001. сада премашују пет милијарди евра, саопштено је данас из те банке.
- Подстицање конкурентности приватног сектора, подршка регионалном ширењу српских компанија, већа повезаност у региону и подршка зеленој економији остају главни приоритети за улагања Банке у Србији - поручују из ЕБРД-а.
У циљу подстицања приватног сектора, како прецизирају, банка је усмерила средства у вредности од близу 200 милиона евра у кредитне линије, финансирање трговине и гаранције локалним комерцијалним банкама, што ће бити искоришћено за кредитирање локалних малих и средњих предузећа.
Светске берзе порасле на "крилима" снажних резултата банака
ЕБРД подсећа да је током 2018. за први велики пројекат јавно-приватног партнерства у Србији мобилисао значајна приватна средства за финансирање обимне модернизације аеродрома "Никола Тесла“, који представља главно чвориште ваздушног саобраћаја у земљи и региону.
Настављена је подршка побољшању саобраћајних веза у Србији кроз кредит за ''Srbija Воз'' од додатних 22 милиона евра, који ће бити искоришћени за изградњу новог железничког депоа у Земуну", наводи се у саопштењу.
Из ЕБРД-а истичу да су лани наставили да пружају подршку расту српских компанија, напомињући да су одобрили средства у износу од 10 милиона евра домаћем произвођачу намештаја "Форми Идеале“, као и 25 милиона евра водећој пољопривредној компанији, МК Групи.
У циљу даљег подстицања зелене економије у Србији, ЕБРД је реализовао прошле године и програм "Зелени иновациони ваучери", којим се стимулише капацитет српских компанија за увођење иновација на пољу зелених технологија и ресурсне ефикасности.
У првој години овог програма ЕБРД је ваучерима у укупној вредности од 435.000 евра подржао 29 пројекта, а реализацију тог програма ће наставити и у 2019.
Уз подршку Европске уније и Енергетске заједнице, у Србији је прошле године покренут програм "Кредитна линија за зелену економију“, у који је укључена ЕБРД, а који грађанима омогућава да искористе кредите заједно са подстицајним бесповратним средствима за унапређење енергетске ефикасности својих домова и смањење рачуна за струју.
Лепе вести за грађане: Ко има мање од 72.000 РСД - гарсоњера за 20 ЕУР
У сектору пољопривреде, ЕБРД је, у сарадњи са Организацијом за храну и пољопривреду Уједињених нација и удружењем "Жита Србије“, помогао Србији да испуни потребне фитосанитарне услове за извоз пшенице у Египат, који је највећи светски увозник ове житарице.
- Овај успех долази 30 година након што је Србија престала да извози пшеницу у Египат и вероватно ће довести до већег промета житом, чији извоз има највећу вредност у сектору пољопривреде у Србији - оцењује ЕБРД.
Када је реч о малим и средњим предузећима, у 2018. години су саветодавне услуге и обуку добиле 63 компаније из Србије кроз ЕБРД програм "Адвице фор Small Бусинеш", а још већи број жена предузетница је унапредило своје лидерске вештине, наводи се у саопштењу.