Економски стручњаци сагласни: Е-фактуре су алат модернизације српске привреде
Нове функционалности Система електронских фактура (СЕФ) имају значајан потенцијал да помогну модернизацију пореског система у Србији.
Развој СЕФ-а не само да поједностављује пословање привреде, већ и доприноси транспарентнијем и ефикаснијем управљању фискалних токова. Еминентни економски стручњаци подвукли су предности и макроекономске ефекте овог система, али говорили и о изазовима у процесу његове имплементације.
Проф. др Љубодраг Савић са Економског факултета у Београду сматра да дигитализација пореског система у Србији доноси значајне предности како за привреду, тако и за државу.
- Нема никакве сумње да ће дигитализација пореског система у Србији значајно олакшати, убрзати и поједноставити укупно пословање привреде Србије. Она ће Влади, министарствима и Пореској управи омогућити потпунију евиденцију о пословању српске привреде, као и контролу измирења пореских обавеза, што ће олакшати планирање и управљање приходима и расходима буџета Србије. Велику корист ће имати и предузећа, јер ће поједноставити и убрзати пословање, али ће моћи и прецизније да планирају и прате своје новчане токове - објашњава Савић.
Процес имплементације није без изазова, а велики број предузећа још увек није достигао потребан ниво дигиталне писмености, сматра професор Савић. Предност је редовно унапређење система и прилагођавање, како би се превазишли почетни проблеми.
С друге стране, проф. др Бојан Димитријевић истиче да је Србија једна од првих земаља која је увела аутоматизацију припреме пореских пријава на овај начин, доносећи бројне предности, али и изазове.
- Још нема упоредивих решења из других земаља, јер је Србија један од пионира овог процеса у односу на Европску унију. Свакако, неопходна је потпуна синхронизација између решења која предлажу порески стручњаци и њихове техничке примене у оквиру информатичких, софтверских и дигиталних решења - каже Димитријевић.
Он упозорава на важност синхронизације између стручњака и техничких решења, додајући да је држава продужила рокове за имплементацију система, али претерано одуговлачење може и да угрозити кредибилитет процеса.
- Кључно је задржати баланс између флексибилности и одлучности у примени решења - наглашава он.
Како каже проф. др Христина Микић са Метрополитан Универзитета, значај је у аутоматизацији процеса кроз е-фактуре, посебно када је реч о ПДВ-у.
Међутим, она истиче и да "на макроекономском нивоу, е-фактуре подстичу конкурентност привреде кроз смањење трансакционих трошкова и повећање оперативне ефикасности".
Такође, доступност података у реалном времену омогућава доносиоцима политика детаљнији увид у фискалне токове, што може допринети формирању адекватнијих економских политика. Разна истраживања квантификовала су економске ефекте е-фактурисања.
- Тако на пример, Министарство финансија Сједињених Америчких Држава проценило је да јој електронско фактурисање смањује трошкове фактурисања за 5% или око 450 милиона УСД годишње, док се наплата фактура са просечних 17 дана смањује на 3 дана. Ако се годишње прима око 20.000 фактура, предузеће може уз помоћ овог система остварити уштеде од 70.000 евра, а процењује се да су трошкови мануалне обраде фактура од 7 до 50 евра по фактури - објаснила је Микић.
Дигитализација пореског система у Србији представља корак ка модернизацији и ефикаснијем функционисању привреде. Увођење е-фактура доноси многе предности, али и захтева даљи рад на едукацији привредних субјеката и усклађивању техничких решења. Уз ефикасну имплементацију и континуирано унапређивање система, дигитализација има потенцијал да постане основа за будући развој српске привреде.
Србија Данас/euronews