СТИГЛА НОВА ПРАВИЛА ЗА ПОТРОШАЧКЕ КРЕДИТЕ: ЕУ предлаже финасијско образовање и саветовање
Овај предлог је подржала и кровна Европска организација за заштиту потрошача
Европски парламент прихватио је предлоге ЕК о новим прописима који се односе на кредите и безбедност производа на тржишту.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2016/11/21/naplatna_rampa.jpg?itok=MzdiGtDd)
КОЛИКО КОШТА ПУТАРИНА ДО ОМИЉЕНИХ СРПСКИХ ЛЕТОВАЛИШТА? Детаљна рачуница - ево где ће вам требати највише новца
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/11/screenshot_from_2021-07-11_07-45-45.png?itok=HxMANMxp)
ЦРНА ГОРА БИЋЕ КИНЕСКА: Сат откуцава за отплату дуга од милијарду долара за градњу ауто-пута који не води НИГДЕ (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/214960829_320760869712294_2582455494828957279_n.jpg?itok=0bxKHg0h)
Министар Момировић: На мосту преко Саве примењујемо најсавременију технологију у изградњи мостова
Реч је заправо о ревидирају прописа о потрошачким кредитима и већој контроли увоза робе из трећих земаља. ЕК је, да подсетимо још 30. јуна предложила да се ови прописи који регулишу за потрошаче врло важне области промене, јер је, кажу, неопходна већа заштита грађана у новим измењеним околностима дигитализације и пандемије.
Подсећања ради, потрошачки кредити су веома популарни и међу нашим грађанима.
У Европској унији је током ове здравствене кризе, као и свуда у свету, забележен огроман раст интернет трговине, али и онлајн позајмица због чега се и мењају прописи о уговорима за потрошачке кредите која нису ревидирани од 2008. године.
Како је пренео хрватски "Јутарњи лист", Вера Јурова, европска повереница за правосуђе, заштиту потрошача и равноправност полова, истакла је да би нови строжи прописи донели већу одговорност за све учеснике на тржишту, са посебним акцентом на кредите.
Предлог Европске комисије укључује правила за прећутно прихваћена прекорачења, ограничења укупних трошкова кредита и обавезу банака, односно пружаоца услуга да процењују кредитну способност потрошача. Идеја је да сви они који дају позајмице на јасан начин представљају информације о кредиту, како би их грађани пре задуживања добро разумели.
- Према предлогу комисије, државе чланице ЕУ би обезбедиле чак и финансијско образовање за кориснике и омогућиле им саветовалишта за дуговања. Идеја је да се о овом предлогу још разговара пре него што ступи на снагу, али јасно је да смо близу тог решења - изјавила је Јурова.
Према речима појединих европарламентараца, циљ промене прописа је да се прошири обим зајмова које обухвата нова директива, али и да се ограниче накнаде и каматне стопе, ојачају права потрошача на информисање и забрани се манипулативно рекламирање кредита.
Овај предлог је подржала и кровна Европска организација за заштиту потрошача Беуц. Када је реч о безбедности производа, промена правила је и више него неопходна, ако се зна да је тренутно на снази Директива о општој безбедности производа која је усвојена још пре 20 година. Наравно, Европска унија овде подсећа и на раст интернет трговине и све већи ризик од куповине неквалитетних производа на онлајн платформама.