ФРАНЦУЗИ НА УДАРУ ИНФЛАЦИЈЕ: Нове мере уштеде - окрећу се јефтинијој роби
Французи се под ударом инфлације окрећу јефитнијој роби
Француски потрошаци све више воде рачуна о трошковима тако да мање купују рибу и органску храну и купују јефтиније месо како би уштедели, рекао је данас извршни директор највећег европског малопродајног прехрамбеног ланца Карфура, Александар Бомпар.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/22/1_12.jpg?itok=DPe8t_bw)
ЗИМА ДОЛАЗИ, ПАРИЗ У ПАНИЦИ: "Француска хитно мора да укључи своје атомске реакторе да се не би суочила са несташицом струје"
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/07/13/collage_maker-13-jul-2022-03.06-pm.jpg?itok=uheVLnwf)
ДОЛАР ПРЕСТИГАО ЕВРО! Општи хаос на тржишту валута - све веће камате и удар на стамбене кредите
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/07/25/collage_maker-25-jul-2022-05.23-pm.jpg?itok=kczNoFn9)
ТЕЖАК УДАРАЦ ЗА ЕВРОПСКУ ВЕЛЕСИЛУ: Гаспром донео одлуку која брине грађане ове земље, продубљена енергетска криза
Он је рекао и да су расправе економиста о томе када ће инфлација достићи врхунац узалудне и да треба имати у виду нови штедљиви приступ потрошача куповини, преноси Ројтерс.
Бомпар је навео да потрошачи бирају према најнижим ценама, и окрећу се распродајама.
- Нећу да купујем говедину, већ најјефтинију свињетину, нећу да купујем рибу, нећу да купујем органске производе - навео је Бомпард пример како размишљају купци.
Он је на конференцији француске федерације послодаваца додао да тај феномен укорењен, али да добија на замаху последњих недеља.
Бомпар каже и да се Карфур и његови конкуренти у прехрамбеној индустрији прилагођавају новом штедљивом начину размишљања промотивним кампањама за замрзавање цена низа свакодневних производа. Инфлација је порасла на рекордне нивое у највећим привредама током прошле године, прво због проблема у снабдевању током Короне, а од недавно због скокова у ценама енергената током рата у Украјини, напомиње Ројтерс.
Инфлација је у Француској достигла 6,8 одсто у јулу, што је највиша стопа од када је Француска почела да користи методологију Европске уније за израцунавање раних 1990-их. Француска је притом растеретила потрошаче више од других земаља еврозоне тако што је ограницила цене гаса и струје уз повећање плата за државне службенике и пензионере и субвенција за сиромашне. Говорећи на истом округлом столу, шеф француске банке Креди-Мутјуел, Николас Тери, рекао је да нови ниво инфлације "пушта корење" и да ће ићи знатно изнад циља Европске централне банке од два одсто.
- Мислим да ћемо имати инфлацију од око три или више - рекао је Тери, наводећи као разлоге то што компаније враћају фабрике из иностранства након Ковида и транзицију ка зеленој енергији.