ШТА СРБИЈА МОЖЕ ДА ОЧЕКУЈЕ ОД РУСИЈЕ? Вучић на време мислио, са овим адутом иде код Путина
Док су многе државе трошиле јефтине залихе, Србија је повлачила паметне потезе
У Европи влада енергетски ценовни цунами. Криза је добила размере пандемије јер је од несташице гаса ретко која држава изузета.
Проблеми и у Румунији, Бугарској, Италији, Молдавији... Италијани се већ суочавају са драстичним поскупљењем и гаса и струје. У Албанији, која је међу највећим увозницима струје кажу, да је земља у ванредном стању због кризе у снабдвању електричном енергијом.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/18/257694590_424644969311730_8191736230053305675_n.jpg?itok=XEx-mqR4)
"МИ ЋЕМО ЦЕНИТИ ПУТИНА, СВИЂАЛО ВАМ СЕ ТО ИЛИ НЕ" Председник Вучић уочи посете Москви послао моћну поруку (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/84136/aleksandar-vucic_foto_srbijadanas_1.jpeg?itok=mSfEqh23)
ВУЧИЋ РУСКОМ НОВИНАРУ: Озбиљно разматрамо градњу нуклеарне електране
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/25/178400809_949525872481301_6086744775786520037_n.jpg?itok=yXuFbuGW)
"Војводини потребан убрзани развој и корак са Београдом" Вучић о новим улагањима и инвестицијама у Србији
Због вртоглавог раста цена гаса највећи британски произвођачи челика, стакла, керамике и папира, упозорили су владу да ће обуставити производњу. Слике празних рафова британских маркета обишле су свет прошлог месеца и дубоко се урезале у сећања свих Британаца.
Скупи енергенти у Немачкој покренули су домино ефекат - поскупљују многи производи, а прете и несташице.
Како је дошло до кризе са гасом у Европи и зашто расту цене енергената?
Док земље покушавају да се опораве од пандемије, али се истовремено суочавају са налетима нових таласа, потражња за енергијом је порасла, што је довело до смањења залиха широм света.
У Европи је ово питање још компликованије, јер ту утичу и многи други фактори, на пример, због хладне зиме у Европи прошле године из залиха је коришћен гас по нижим ценама, а притом складишта нису попуњена у међувремену.
Око 50 одсто количине природног гаса у Европи стиже из Русије, кроз неколико главних гасовода као што су Северни ток, Јамал-Европа и Братство, док остатак долази из Норвешке и Алжира. Током пандемије корона вируса, укупан извоз гаса из Русије у Европу је опао услед умањене тражње.
Стога је дошло до смањења залиха, а потом и раста цена. У питању није несташица гаса, него га европске земље нису наручиле у довољној количини. Одређене земље нису склопиле уговоре са руским Гаспромом, мислећи да ће обезбедити гас на неки други начин. То се није десило, а гас је роба, која као и свака друга поскупи уколико је нема на тржишту.
Гас није у домену енергије и економије
Почетак рада Северног тока постао је жртва политике. "Северни ток 2" је требало да буде изграђен пре годину дана и да почне са радом. Изградња је, међутим, завршена у септембру.
Иако је изградња гасовода завршена и гас напуњен, испорука зависи од тога да ли ће "Северни ток 2" добити исправна одобрења регулатора. Немачка Федерална агенција за мреже (Бундеснетзагентур) суспендовала је процедуру сертификације, што је додатно закомпликовало ситуацију у Европи.
Одлука немачких власти пољуљала је глобално тржиште, па тако цена гаса са 960 рапидно скаче на више од 1100 долара на хиљаду кубних метара.
Србија на време предузела кључне потезе, председник Вучић пратио сва кретања и дешавања на светском тржишту
Усред глобалног енергетског расула које је условило енормно повећање цене плавог енергента, Србија очекује да те потресе избегне, а наду за такав сценарио јој улива сусрет Александра Вучића и Владимира Путина.
Цена гаса врло је важна за Србију, која бележи најбржи економски раст у Европи, и због тога сви са нестрпљењем очекују расплет догађаја у Москви, 25. новембра.
Време када се састанак двојице лидера одржава није нимало повољно, јер су цене на берзи вртоглаво порасле и варирају од 900 до 1.200 долара за хиљаду кубних метара, што отежава преговарачку позицију Србије, која ове количине сада плаћа 270 долара.
- Питање гаса је питање за целу земљу јер нам од гаса зависи долазак инвеститора, колике ће нам плате бити, колика стопа раста, колике пензије. Од гаса зависи и хоћемо ли имати струје . Зато се боримо за нижу цену, иако смо економски неупоредиво јачи од Молдавије, али и многих других земаља - казао је Вучић.
Подсетимо, дугорочним уговором са Русијом снабдевање гасом по ниској цени загарантовано је до краја године, па из тог разлога Србија још увек не осећа кризу какву осећају земље региона и света.
Србија тренутно плаћа гас из Русије по скоро пет пута нижој цени од актуелне на европском тржишту.
Гас је претходно набављен по цени од 270 долара за 1.000 метара кубних, када је просечна цена у Европи била 400 долара.
Након избијања кризе цена гаса прво је скочила на 600, убрзо на 800, а у једном тренутку чак на 1.937 долара за 1.000 метара кубних.
Струја на светским берзама је за 240 одсто скупља у односу на пре годину дана. Важно је напоменути да тржишта енергената попут гаса и нафте утичу на цене електричне енергије.
Енергетску безбедност земља је обезбедила и изградњом гасовода Балкански ток, упркос свим притисцима са Запада.
Балкански ток, као део Турског тока, протеже се кроз Србију од бугарске до мађарске границе.
- Уз путеве и железницу, Србија је градила гасовод, у потпуности нови магистрални гасовод од бугарске до мађарске границе, 400 километара смо ми изградили. Имамо четири мерне јединице: Вршка чука, Параћин, Панчево и Госпођинци, уз компресорске станице у Жабарима и Великој Плани - казао је председник Вучић приликом недавног гостовања у "Ћирилици"
У другој заредом корона години многе државе биле су приморане да користе јефтине залихе гаса, истовремено не обнављајући властита складишта, или су на неки начин бежале од потписавања дугорочних уговора са Русијом, што их је довело у сада веће нерешиве проблеме. Србија, захваљујући добром руководству и домаћинском приступу, не спада у ред таквих држава, и зато се сада може надати топлој зими.
Резерве природног гаса у Србији, у складишту Банатски Двор, износе 260 милиона кубних метара и складиште је спремно за предстојећу зимску сезону, саопштило је Министарство рударства и енергетике Србије у октобру.
- Србија има сачуван гас за црне дане, до краја године и због тога је веома важан састанак са Путином. Тренутна понуда није добра и зато ће доћи до састанка - изјавио је тада председник Србије.
Наше нето девизне резерве 14,25 милијарди евра, што значи да су у односу на 2012. увећане 115 одсто, а златне резерве су нам утростручене, подсетио је Вучић.
На телевизији Happy у "Ћирлици" у новембру Вучић је казао да је од 14. октобра потрошено више од 100 милиона кубних метара гаса из Банатског Двора, а све у циљу спречавања несташице струје, стога овај разговор са руским председником долази у право време.
- Нама је важно да имамо што више свог гаса, и да су нам складишта што већа. Четрнаестог октобра имали смо у Банатском Двору 263 милиона кубних метара гаса, на данашњи дан имамо 161 милион, што значи да смо изгубили више од 100 милиона метара кубних гаса, да бисмо помогли да немамо несташице струје и да не бисмо увозили струју по 250 евра по мегавату, него да и даље имамо ону цену коштања коју држимо до 60 евра по мегават сату - рекао је председник и додао да је за грађане најважније да имају најјефтинију струју у Европи.
- Али питање цене гаса и цене струје није само питање грађана, ми тиме привлачимо инвеститоре - закључио је тада председник.
Како је тада истакао, робне резерве су важне за сваку земљу, а у будућности ће постати још важније.
- Директор робних резерви биће веома важан, стајаће тик поред председника државе и председника владе - казао је Вучић.
Тема над темама са Путином
Осим што ће бити главна, од теме цене гаса зависиће много шта. Атрактивност за нова улагања, прилив страних инвестиција и стандард грађана зависиће од цене гаса коју ћемо постићи с Русима.
- Цена на берзи рачуна се на дневном нивоу у Холандији и она је данас између 965 и 942 долара за хиљаду кубних метара гаса, док Србија Русији гас плаћа 270 долара. Мора се направити најбоља варијанта по Србију, што уопште није лако, али надам се најбољој цени у Европи. С том жељом идем у Москву. Да ли ћемо успети, то је друга ствар - казао је Вучић.
Председник Србије Александар Вучић најавио и руском новинару Соловјеву да са руским председником Владимиром Путином планира да разговара о цени гаса и повећању обима снабдевања.
- Ми трошимо све више и више. Ако смо некада трошили 1,1 милијарду кубних метара гаса, сада користимо 2,7 милијарди. Требало би да постигнемо договор о повећању испорука гаса, јер наша привреда најбрже расте у Европи.
Шта ће Србија тражити, а шта може добити? На столу три ствари - цена, дужина трајања уговора и флексибилност
- Три ствари треба да решавамо са Путином - цену, дужину уговора, флексибилност. Јер ми смо 2012 трошили 1,1 милијарди кубних метара гаса, данас 2,5 и морамо да добијемо количине гаса од преко три милијарде. Али морамо да имамо и флексибилност јер морамо да градимо складишта да не би купили три милијарде које не можемо да потрошимо, а ако не купимо то, мораћемо тих 600 милиона да плаћамо по тржишној цени. Ту је много проблема - рекао је Вучић.
Подсетимо, приликом претходне посете шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова Београду, председник Србије Александар Вучић рекао је да је замолио и њега и председника Русије да цена гаса за Србју остане иста. Том приликом Вучић је одбацио наводе да Москва врши притиске на званични Београд у области енергетике. Како је истакао, Србија је управо та која врши притиске на руске партнере, да добије најповољнију цену природног гаса у Европи.
- Дали су нам најповољнију цену, ја и молим и вршим притиске - казао је тада председник и додао да има обећање Лаврова да ће од руског председника тражити да Србија има најповољније цене.
Многи аналитичари сматрају да се Србија може надати пријатељској цени гаса. Такву оцену недавно је дао и предсендик Народне скупштине Србије Ивица Дачић.
- Очекујем да ћемо добити пријатељску цену. Она ће сигурно, због енергетске ситуације у свету, бити значајно већа него што је сада, али очекујем да ће бити повољнија него за друге - рекао је Дачић.
На шта је Србија спремна? Енергетско питање није само економско, већ и геополитичко
Руски председник Владимир Путин увек је показивао разумевање за Србију у тешким околностима.
Како је и сам председник Вучић истакао, Србија је спремна да са руским Гаспромом настави да реализује пројекте изградње интерконективних гасовода као наставка Турског тога кроз земље Европске уније.
Један од главних адута Србије је и то што је Србија увек успешно одолевала притиску Запада, а то је нешто са чим је руски лидер добро упознат.
Србија је једина земља у Европи која никада није уводила никакве санкције, мере, нити одлуке против Русије. Иако је много економских карата на столу, Србија у рукама има политички адут који се везује за наш изузетно пријатељски однос према Москви. Изузетно је важно што председник Путин зна да Србија ниједном није поклекнула под притисцима Европске уније који су ушли чак до нивоа који су условљавали промену политичког курса према Москви.
Пројекти за будућност
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да Србија озбиљно разматра могућност изградње нуклеарне електране.
Навео је да постоји проблем финансирања јер, како је навео, велика нуклеарка кошта више од 10 милијарди, а да је Србија одлучила да њен државни дуг увек буде мањи од 60 одсто.
Председник Србије је рекао да се разматрају многа питања заједно са Росатомом.
Недавно је открио да је у Глазгову са Урсулом фон дер Лајен причао о гасу и да је и Европска унија одлучила да нуклеарке, односно да нуклеарну енергију и гас, призна као чисте енергије.