ХРВАТСКА У ВЕЛИКОЈ КОРОНА КРИЗИ: Комшије у дуговима до грла, рекордна цифра у последњих пет година!
Током априла фирме у Хрватској су узеле десет милијарди куна нових кредита за финансирање хладног погона или рефинансрање старих кредита што је рекорд по новој задужености у последњих пет година.
Пандемија КОВИД-19 зауставила је пословање готово петине фирми, посебно унутар делатности на које мере социјалног дистанцирања имају највећи негативни учинак те су им првог месеца карантина приходи пали за више од 90%.
"ЗЕЛЕНО ЗЛАТО" ЈЕ УНОСАН БИЗНИС У СРБИЈИ: За само десет ари до 3.000 ЕВРА чисте зараде!
НОВИ ТРГОВИНСКИ СПОРАЗУМ ЕВРОПЕ И СРБИЈЕ: Нашу земљу чека повлашћени третман
ЦРНОГОРЦИ ОПЕТ ЗАТВАРАЈУ ГРАНИЦЕ? Најавили пооштравање мера због забуктавања короне!
Због латентне опасности од реактивирања истог или сличних вируса, предузећа која послују у делатностима које захтевају близак контакт с клијентима, мораће да реструишу своје пословне моделе, истиче Хрватска народна банка у делу анализе Финансијске стабилности која се односи на фирме.
За разлику од кредитирања током 2019. године, када су превладавали нови кредити, доминантно за обртни капитал и са стабилним уделом нових кредита за инвестиције, од избијања епидемије нових кредита за инвестицијске активности готово да и није било.
Између 85 и 100 хиљада правних субјеката с готово 600 хиљада запослених примило је у марту, априлу и мају државне помоћи за очување радних места међу којима је више од 90 посто микроподузећа (подузећа до десет запослених). За те је помоћи држава издвојила око 6 милијарди куна.
Помоћи су олакшале преживљавање и прилагођавање пословања у кратком року, наводи ХНБ уз упозорење да би трајније пружање неселективних помоћи могло задржати на тржишту и подузећа с неодрживим пословним моделима, односно успорити премештање ресурса према здравим предузећима која би требала бити носиоци економског опоравка.
Жељко Ловринчевић, аналитичар Економског института верује да ће потражња за кредитима бити још већа јер је истекао и мораторијум на плаћање пореза.
ХНБ уочава да је много подузећа у врло кратком року прилагодило пословне моделе јачањем дигитализације и ослањањем на доставне канале како би омогућили рад као и продају робе и услуга "на даљину".
Притом су неке делатности и додатно профитирале као што су пружаоци ИТ решења и курирске службе.
ТУРСКИ ХОТЕЛИЈЕРИ БАЧЕНИ НА КОЛЕНА: Корона уништила сезону, чак 86 одсто мање туриста него прошле године
ПОВЕЋАЊЕ ПЕНЗИЈА УВЕЋАЛО ИЗДАТКЕ: Годишњи трошкови за старије грађане Србије већи за 4,5 МИЛИОНА ЕВРА
Који је пензиони модел најбољи? Како се постаје пензионер у Европи, а како у Србији - где је најбоље да се нађете?
ГРАЂАНИ, ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: На вашу адресу стиже опомена пред утужење, ако нисте платили овај рачун!
Вишечлана породица не може да живи од 30.000 динара: Данас и званично почињу преговори о минималцу