ИСТЕКАО трогодишњи РОК: За ИМОВИНУ ЖРТАВА ХОЛОКАУСТА поднето око ТРИ ХИЉАДЕ захтева
На основу Закона о отклањању последица одузимања имовине жртвама Холокауста које немају живих законских наследника, до сада је у Србији Јеврејским општинама враћено укупно 103 објекта укупне површине више од 7,1 хиљаде квадратних метара.
Директор Агенције за реституцију Страхиња Секулић каже да ће цео посао бити завршен у наредних годину дана.
Републичка Агенција за реституцију води 1.669 захтева које су поднеле регистроване јеврејске општине, а захтева за овај начин враћања имовине више неће бити јер је трогодишњи рок истекао 27. фебруара.
- То је такозвани трећи закон о реституцији који ми примењујемо, а укупно је поднето више од 3.000 захтева. Значајан део имовине је већ враћен у року за подношење захтева, а очекујемо да у наредних годину дана донесемо све одлуке и да наш посао на спровођењу овог закона завршимо - каже Секулић.
Највише, 803 захтева, поднела је београдска Јеврејска општина, следи новосадска са 381 захтевом, више од стотину захтева поднеле су јеврејске општине Зрењанин, Панчево и Суботица, по неколико десетина поднеле су општине Кикинда, Сомбор и Ниш, а имовину жртава Холокауста који немају живих наследника тражи и Јеврејска општина Земун.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/07/20/profimedia-0341978815.jpg?itok=r9lV1Ixl)
МРЗЕ СВЕ ШТО ЈЕ СРПСКО, ПА ЧАК И НАШУ ХРАНУ: Хрвати у продавницама забранили ОВАЈ ПРОИЗВОД из Србије!
- Број поднетих захтева је био изнад очекиваног. Ми смо од почетка помагали Јеврејским општинама како да подносе захтеве, а велики број захтева је морао бити одбијен због тога што су подношени у односу на имовину која је данас у приватној својини или не постоји. За оно што је било могуће вратити у натури ми смо врло брзо доносили одлуке, та имовина је јако вредна - рекао је Секулић.
До сада највише имовине је враћено Јеврејској општини Београд, 93 објекта, док је Јеврејској општини Суботица враћено 558 хектара, а Јеврејској општини Кикинда 64 хектара пољопривредног земљишта.
Део враћене имовине процењен је на више од 10 милиона евра, објавила је Агенција за реституцију уз напомену да ће вредност бити и већа јер су неке процене у току.
- Други део предвиђен законом је исплата новчане помоћи јеврејској заједници у укупном износу од 950.000 евра у наредних 25 година, а то је за ону имовину која је у међувремену отуђена или више не постоји. Тај новац већ прима Савез јеврејских општина, као кровна организација, и ту обавезу Република Србија извршава у дан - каже Секулић.
Секулић оцењује да је Србија овим законом показала да је у самом европском врху што се тиче односа према Холокаусту и жртвама нацизма у Другом светском рату.