ИТАЛИЈА И НЕМАЧКА НА РУБУ РЕЦЕСИЈЕ?! Последице ће осетити и европске фирме у Србији
Због драстичних последица корона вируса у Италији и Немачкој, несумњиво ће врло брзо почети да трпи и српска економија.
Познаваоци тврде да више није питање недеље, већ дана када ће успоравање фабрика и драстичан пад потрошње у ове две европске земље, које су наши највећи спољнотрговински партнери, ударити и на нашу привреду, фабрике и раднике.
Фирме припремају бекап планове због коронавируса: Ево које мере ће бити на снази
Отказана трибина о ЦарГо због претећих mailova таксиста
ЗБОГ КОРОНАВИРУСА ЗАБРАНИЋЕ СЕ И КЕШ?! Наступају нове мере у циљу спречавања заразе
У Италији је све стало. Сва окупљања су забрањена, хотели су празни, многе фабрике раде скраћено или радници послове завршавају од куће. У овој земљи заражено је 9.172 људи, а од последица корона вируса преминуло је 463 људи.
У Немачкој стање још увек није драматично, заражено је око 1.317 људи, али познаваоци не искључују могућност да економија због короне и у овој земљи додатно успори.
Директор утицајног института Ифо Клеменс Фуест оценио је данас да ће корона изазвати рецесију у Немачкој, а економски аналитичари сматрају да је неизбежно да и цела Европа “потоне”.
А Немачка и Италија управо су наши највећи спољнотрговински партнери, земље које се налазе на првом и другом месту по српском извозу, и међу топ пет позиција по вредности увезене робе.
Чак 24 одсто укупног извоза српске робе у Европу оде у ове две земље. Вредносно је то 4 милијарде евра годишње.
Италијанске фирме у Србији истовремено запошљавају између 25.000 и 30.000 људи у 600 фирми. У око 400 немачких предузећа у нашој земљи ради 60.000 људи.
Из ове две земље долазе нам и значајне инвестиције - 264 милиона евра из Немачке у 2018. години и 154 милиона евра из Италије.
На представљању месечника Макроекономске анализе и трендови (МАТ) оцењено је да се економске последице корона вируса на српску привреду још не осећају, али и констатовано да вирус свакако неће поштедети економију Србије. Изнето је уверење да ће штета, ипак, бити минимална.
Професор на Економском факултету Љубодраг Савић каже да се питање утицаја последица короне у Европи, посебно у Италији и Немачкој, на домаћу економију више и не поставља.
- Ситуација ће свакако лоше утицати на српску привреду, јер су ове две економије наши највећи спољнотрговински партнери. У Немачкој стање још увек није драматично, али у Италији људи не могу ни да комуницирају и путују, а камоли фабрике да раде. Искуства говоре да криза често доноси смањење запослених у филијалама ван матичних земаља. Тако је, на пример, приликом велике кризе 2008. године француски председник рекао – “смањићемо радну снагу због мање тражње - а то се односило на послове у Румунији и Бугарској", оценио је Савић.
Савић напомиње да би у Србији последице могао да трпи Фијат, као највећа инвестиција из Италије, и то у смислу одржавања производње.
- Многе компоненте за аутомобиле долазе из Фијатових фабрика у Италији, а имамо и доста италијанских фабрика које производе одређене делове, седишта или каблове за аутомобиле. Прекид тог ланца снабдевања свакако ће утицати на функционисање фабрика. Што се тиче Немачке, тренутне околности су нешто повољније по Србију, али сигурно ће бити проблема и са функционисањем немачких компанија у Србији. Главни проблем је снабдевање - оценио је Савић.
С друге стране, Милан Ковачевић, консултант за страна улагања оцењује да је Србија мала земља којој су увоз и извоз врло важни за раст.
- Зато сада постоји велики ризик за успоравање. У Србији је пуно италијанских и немачких фирми и можда је олакшавајућа околност што ће оне гледати да заштите своје раднике и своје пословање. Ипак, то може имати и другу страну, у смислу да они који су тражили и добили субвенције за покретање посла у Србији сада могу тражити одређене подстицаје да се изборе са проблемом у који западну због корона вируса - каже Ковачевић.
О глобалним утицајима на српску економију недавно је упозорио и ММФ. Ова институција је, у свом извештају из августа прошле године, навела да је глобална економска активност успорила у другој половини 2018. године, а са изразитим падом у еврозони који је утицао на српску економију.
Доведеш странца у Србију и добијеш новац: За једног Индијца дају ти 50 евра!
Отказано 80 одсто туристичких аранжмана у Србији: Колика је штета за хотелијерство?
НАЈГОРИ ДАН НА БЕРЗИ ОД 2008. ГОДИНЕ: Чак пет компанија изгубило 321 милијарду долара
Поново нас чека криза из 2008. године? Економисти у дилеми - да ли је коронавирус "ЦРНИ ЛАБУД"?
У доба коронавируса МАМЕ ТУРИСТЕ: Нуде се и БЕСПЛАТНИ АРАНЖМАНИ у Италији