Италија остаје у еурозони: Повратак на лиру скупо би их коштао
Упркос захтевима да поновно уведе лиру, Италија се највероватније неће одлучити на такав потез. Напуштање зоне еура, наиме, Италијани би скупо платили
Порука је то Владимира Глигорова, аналитичара угледног Бечког института за међународне економске студије (WIIW), који у својој новој студији ''Италија и еуро'' анализира могућности да Италија изађе из зоне еура и поновно уведе лиру. Такав потез, истиче Глигоров, не би користио ни италијанском господарству нити би био популаран у италијанској јавности, а Италији би донио велике штете.
Срби, рок је до 14. новембра: Уколико не испоштујете ОБАВЕЗЕ, сваког дана плаћаћете по 5.000 казне
- Останак у еурозони изгледа као боља опција, чак и ако је циљ ''лабављење'' прорачуна како би се потакнуо раст - оцењује Глигоров.
Његова анализа показује да би се у случају повратка на лиру Италијани знатно скупље задуживали на финанцијским тржиштима него сада. Повратак на лиру знатно би повећао премију ризика коју Италија плаћа на своја (иначе, велика) задужења, што би угрозило фискалну политику.
НЕВЕРОВАТНО! Поштаре ће ускоро почети да замењују РОБОТИ
Не чуди стога што и италијански политичари, иако се с Бриселом споре око прорачуна, стално истичу како Италија неће напустити Еуропску монетарну унију (ЕМУ).
Очекивања стручњака говоре и да би новоуведена лира морала депрецирати према еуру за 20 до 30 посто, што би потакнуло инфлацију. Управо је слаба валута и раст цијена оно што већину Италијана подсећа на лиру па ни италијанска јавност баш није склона таквом валутном рикверцу, каже се у студији.
Још једно поскупљење: Домаћинствима која се греју на овај начин ће од јануара стизати већи рачуни
И италијанско је господарство, посебно индустрија и туризам, уско везано уз остале економије еурозоне. Излазак из еурозоне за њих би био поприличан шок.
Због свега тога Глигоров сматра како су јако мале шансе да Италија напусти еурозону. Реч је, уосталом, о трећој по величини економији еурозоне и четвртој у ЕУ, с БДП-ом који је лани, према подацима Светске банке, досезао 1,9 билиона америчких долара.
Француска инвестиција: Београдски аеродром ће дати концесију компанији Ванси за неколико недеља
Напуштање еура за Италију би, може се рећи, значио улазак у авантуру чије је посљедице тешко предвидјети.