ШТА НАМ КУВАЈУ СВЕТСКЕ БАНКЕ? Инфлација попушта, али шта ће се десити са каматама за кредите
Из кухиње европске и америчке централне банке спрема се ново повећање каматних стопа, само је питање колико ће оне још отићи, а тиме и српске камате за кредите.
Први дани фебруара донели су не баш уобичајено "сударање“ састанка одбора надлежних за одлуке о референтним каматним стопама америчких Федералних резерви (Фед) и Европске централне банке (ЕЦБ).
Берзански инвеститори, компаније, али и кредитни дужници са обе стане Атлантика не очекују изненађења, само се питају "колико и докле“ ће каматне стопе расти. Према проценама аналитичара, ФЕД ће подићи стопу, али само за 0,25 процентних поена. То је тек трећина стопе затезања скока којом је током већег дела прошле године гашена инфлација у САД.
Сезонска промена цена...
У "Голдман Саксу“ процењују да би стопа могла још двапут навише по 25 базних поена, да би завршила на пет или 5,25 одсто.
Од ЕЦБ се очекује да ће пратити овај потез смиривања из САД, у истом проценту. Оваква нада поткрепљена је данашњим подацима Евростата о инфлацији у еврозони. Раст цена је успорио и инфлација је у јануару била нижа него што се очекивало. Међутим, економски стручњаци су опрезни и подсећају да су бројке за јануар по правилу непоуздане због "сезонске“ промене цена на почетку сваке године.
У сваком случају, јануарских 8,5 одсто је боље него децембарских 9,2 одсто, тим пре што је очекивано да ће инфлација бити на девет одсто. Подсећамо, у октобру је на врхунцу била 10,6 одсто.
А колико ће бити референтна каматна стопа ЕЦБ не интересује само житеље ЕУ, већ и грађане Србије. И то не само оне који имају кредите са девизном клаузулом везане за еурибор, већ и све остале који купују нешто пореклом из ЕУ.
Са повећањем од четврт процентног поена, камата ЕЦБ би стигла на три одсто. Прошле године у ово време била је нула, што је тада омогућавало да каматна стопа по којој банке међусобно позајмљују евре, фамозни еурибор, буде чак у минусу све до готово половине 2022.
Са растом камате ЕЦБ до два одсто, колико је тренутно на депозите, еурибор је за осам месеци скочио на 2,73 одсто (шестомесечни). А то за неког ко је у Србији узео кредит од 50.000 евра значи да му је рата у фебруару ове године око 350 евра, односно да је већа за 60 до 70 евра него годину дана раније.
Колико још може узбрдо?
Колико ће камате још расти? Обично се лаконски каже да је то "питање од милион долара" али стручњаци не очекују да би каматна стопа ЕЦБ могла ићи укупно преко 3,5 одсто. И то би било највише у последње две деценије.
- Очекујемо да ће ЕЦБ наставити са овим обимом повећања од 50 поена да би у другом кварталу ове године можда пало на 25 базних поена, како би стигла на 3,25 одсто у мају – најавио је главни економиста "Беренгера" Холгер Шмидинг за Блумберг.
Са даљим скоком камате ЕЦБ, еурибор би могао да значајно порасте. Када је у новембру ЕЦБ подигла камату на 1,5 одсто, еурибор је већ следећег месеца био 2,41 одсто, уместо 1,78 одсто.
Са 3,5 одсто централне банке еврозоне еурибор би могао бити и пет одсто, што би камате за дугорочне кредите у српским банкама могло да потера изнад осам одсто. То би у новцу износило додатних педесетак евра рате, односно око 400 евра месечно.