Како се заштитити од крађе новца са банкомата
У Србији је све више превараната из Бугарске, верзираних за крађе новца са банкомата. Стручњак Душан Узелац, међутим, тврди да је банкарска индустрија у технолошком смислу корак испред превараната и да су банкомати новије генерације заштићени од крађа уз помоћ такозване "либанске клопке".
Бугарски држављанин ухваћен је прошле недеље на граничном прелазу Градина када је у Србију покушао да унесе тзв. "либанску клопку", која преварантима служи за злоупотребу платних картица. То је само једна у низу превара и све чешћих крађи новца са банкомата.
Стручњак Душан Узелац корисницима картица саветује да, пре свега, прате стање на свом рачуну јер свака сумњива трансакција може да сигнализира да су жртве преваре.
Треба и да провере банкомат са којег подижу новац јер је поменуту "либанску клопку" могуће уочити.
- Уређај личи на парче пластике које је закачено на улаз за картице - објашњава Узелац.
Уговори ВРЕДНИ 230 МИЛИОНА ЕВРА: Долазак руског председника у Србију доноси нова улагања!
Грађанима саветује да уз себе увек имају број телефона путем којег могу да затраже блокаду картице уколико примете неку сумњиву трансакцију.
Треба избегавати и подизање новца са банкомата старије генерације, који нису осветљени ни под видео-надзором, па су најчешћа мета превараната.
Узелац тврди да су "либанске колопке" застарела преварантска технологија.
ДВА ПУТИНОВА ЗАХТЕВА! Ево шта ће руски председник тражити од Србије!
- Банкомати су осавремењени и банкарска индустрија иде корак испред превараната кад је технологија у питању. Највећи изазов за преваранте је како да узму новац, а да не оставе траг - указује Узелац.
Савет свима јесте да новац подижу искључиво са банкомата овлашћених банака и уколико примете неке неправилности да се одмах јаве надлежнима.