КАКО УШТЕДЕТИ И РАСХЛАДИТИ СЕ У ИСТО ВРЕМЕ? Професор Рајаковић објаснио све о кризи која нас чека
Професор Никола Рајаковић је рекао да је немогуће у енергетици нешто заменити брзо, па је тако немогуће и брзо заменити угаљ. Када је реч о штедњи електричне енергије каже да је на дугорочном плану енергетска ефикасност веома важна, а на краткорочном апеловао на све да не расхлађују просторије на 19 степени када је напољу 35.
Због рата у Украјини енергетска криза поприма несагледиве размере. У недостатку енергије многе земље враћају се и угљу од кога су већ биле одустале. Прете несташице а цене енргената незаустављиво расту у целом свету, а већ трпе и грађани и привреда европских земља које зависе од руског увоза. Планови штедње, који се најављују за зиму, све су оштрији а због расхладних уређаја неке државе већ рационализују потрошњу.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/07/16/shutterstock_1614070141.jpg?itok=ubHymTW2)
ПРЕТИ НАМ ЛЕДЕНА ЗИМА: Европска комисија захтева штедњу енергије, чланице ЕУ добиле хитну наредбу
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/07/16/collage_maker-16-jul-2022-08.32-am.jpg?itok=Iys_hmD8)
БАЈДЕНУ СЕ ЦРНО ПИШЕ: Американци бесни, не знају како да прехране породице - задужени до грла
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/07/15/collage_maker-15-jul-2022-01.53-pm.jpg?itok=Gw_L2Kw4)
Додељена подстицајна средства од укупно 73 милиона динара за унапређење комбинованог транспорта
Од августа ступа на снагу забрана Европске уније о увозу руског угља. Хоће ли то донети нови потрес на електроенергтском европском тржишту?
Професор Никола Рајаковић је рекао гостујући у Дневнику РТС-а да ће то свакако довести до потреса и да је немогуће у енергетици нешто заменити брзо, јер је енергетика прилично успорена област.
- Ако сте зависни од нечега 40, 50 године, а у европским термоелектранама увозни угаљ из Русије учествује са око 70 процената. Тако да ће то бити велики поремећај који ће имати утицаја и на цене угља и на цене електричне енергије. Али за очекивати је да то буде озбиљан удар - навео је Рајаковић.
Према његовим речима, замена угља из Русије и Украјине је наравно могућа - имамо аустралијски угаљ, угаљ из Северне Америке из Африје и Колумбије, али све је на дугом штапу и ту нема брзих решења.
- Струка је дефинисала дугорочне и краткорочне циљеве у оквиру енергетике, односно да треба да се одржи добар баланс, на дугорочном плану декарбонизација, постепено напуштање угља, а са друге стране, наредне две, три зиме не могу дати брза решења и морамо се враћати постојећим термоелектранама и угљу као енергенту, који не може брзо да буде замењен - истакао је Рајаковић.
Када је реч о ситуацији са угљем у региону, напомиње да је она проблематична као и у Европи.
- Регион је зависан од угља у великој мери. Електропривреда Србије ради у овом тренутку интензивно да оспособи производне капацитете термоелектрана за наредну зиму и да припреми што веће количине угља. Угаљ је стигао до 400 долара по тони, што је 200 посто повећање у односу на пре годину дана - каже Рајаковић.
Напомиње да је струја сада 300 до 400 евра по мегаватсату.
- Додатне две тешкоће које имамо је додатна потрошња због високих температура и рада климатских уређаја и лоша хидрологија, дотоци на рекама су нам екстремно ниски - истакао је Рајаковић.
Како је додао, дугорочније гледано за штедњу је неопходна енергетска ефикасност - фасаде и прозори, а као краткорочни савет навео је да се не морамо расхлађивати тако да у становима буде 19 степени, а чак и из здравствених разлога је лоше.
- Не играјте се са термостатима на еркондишн уређајима, подесите на једну температуру и оставите да ради. Гледајте да проветравате просторије, струјање ваздуха је изузетно важно. И коначно влажност. Не можете држати високу влажност у просторији јер онда и нижа температура производи веома неповољан утисак - рекао је Рајаковић.
Истиче, да су све те уштеде реда процената, нису драматичне, али сваки проценат уштеде у енергетици је значајан.
- Не можете ви руски гас, од кога сте зависни 50, 60, а неке земље и 70 посто, не можете прекинути одједном, али неколико процената поступно можете - каже Рајаковић.
БОНУС ВИДЕО: Нови гаф Бајдена у Израелу, не зна где да седне