Какве цене очекују малинари за 2018. годину?!
Нови проблеми око цене "црвеног злата"
Непогоде које су преполовиле род малине у ужичком региону узеће скуп данак у приносу "црвеног злата" и следеће године. Ако се томе дода и незадовољство произвођача откупном ценом, јасно је да нам прети жесток пад производње.
Снегови под којима су падале и заштитне мреже, априлски мразеви, па обилне пролећне кише и летње врућине умањиле су род малине за 30 до 50 одсто, а суша је већ отела и део наредног рода.
- Високе температуре и фенски ветар, нарочито на засадима који су окренути ка југу а немају наводњавање, изазвали су ожеготине на листу, што доводи до сушења ластара. Киша која је пала донела је само освежење, а ако се суша настави, штета ће бити још већа. А тек иду недаће које донеси зима. Буде ли се температура спуштала испод 20 степени, могуће је да ће род наредне године бити преполовљен - објашњава за Андрија Радуловић, инжењер воћарства у Пољопривредној служби у Ужицу.
Откривене цене станова у земљама бивше Југославије: Ево где можете наћи НАЈЈЕФТИНИЈЕ
ТОТАЛНИ ХИТ! Издаје се намештен стан, потпуно бесплатно!
У бајинобаштанском крају, каже Радомир Гавриловић, председник Удружења "Малина", род је ове године на појединим местима подбацио и 70 одсто. Априлски мразеви и суша, предвиђа он, преполовиће летину и наредне године.
- Малинари који имају заштитне мреже и системе за наводњавање убрали су тек 25 одсто од прошлогодишњег приноса. Засади изгледају тужно, старе стабљике су се осушиле, а младе пожутеле. Шансу да се предстојећи род иоле поправи убила је економски неисплатива цена од 120 до 130 динара, која народу веже руке да улаже у засаде. Хладњачари већ протурају причу да ће малину догодине плаћати 80-90 динара, што многе наводи да дижу руке од посла од којег се могло лепо живети, а и држава је имала користи - каже Гавриловић.
У Ивањици је прошле седмице одржан протест малинара због непоштовања договора од откупљивача да аконтна цена буде 160 динара. По истом "папиру" хладњачари су прихватили да до 1. септембра плате још 20 динара, а да се прати тренд извоза и на основу њега коригује цена. Један од предлога на скупу био је рушење хладњача!
- Хладњачари тврде да је извозна цена 1,3-1,5 евра, а ми смо од Министарства финансија и Управе царина добили црно на бело да је цена 2,04-3,5 евра. Плашим се да ћемо убрзо, уместо српске, јести скупљу, а мање квалитетну босанску и пољску малину - каже Драган Остојић, члан УО Удружења "Ужичка малина".
Штета за произвођаче око 110 милиона евра
Србија је 2016. године извезла 90.000 тона малина, а откупна цена је била 1,85 евра, што је око 166,5 милиона евра.
Ове године род је преполовљен, што значи да су произвођачи само по том основу оштећени за 83 милиона евра. Ако се томе дода ниска откупна цена овогодишњег рода (1,17 евра/кг), штета за произвођаче је додатних тридесетак милиона евра.