КИНА "ОДУВАЛА" ЗАПАД: Потез Пекинга у вези са пшеницом разбеснео Европу и САД
Кинеска влада не планира да "ослободи" огромне резерве житарица како би пружила помоћ западним земљама, којима прети удар рекордно високих цена хране, пише локални кинески медиј Синђанг Дејли, а преноси Раша Тудеј.
- Неки страни медији су недавно тврдили да је гомилање кинеских резерви житарица наводно "најављивало" сукоб у Украјини, пошто је изазвало раст цена на глобалним тржиштима житарица, па су чак позвали Кину да пусти на тржиште 20% својих залиха жита, како би спасли европско тржиште - пише кинески медиј, додајући да су захтеви "апсурдни и неадекватни".
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/07/14/profimedia-0260715929.jpg?itok=vJLUALuV)
ФОЛКСВАГЕН ЗАРАДИО ВИШЕ ОД ДРУГИХ АУТОГИГАНАТА: За прва три месеца ЗАРАДИЛИ 8,5 милијарди евра а ЕВО И КАКО
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/03/26/dzo_bajden5_foto_profimedia.jpg?itok=dNBEUOgl)
СВЕТСКА СИЛА ЗАОШТРАВА ОДНОСЕ СА АМЕРИКОМ? Повлаче највећу нафтну компанију из САД, УЗБУНА на помолу!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/05/moskva-0295466306.jpg?itok=EZVgef4G)
ВЕЛИКА И МОЋНА ЗАПАДНА БАНКА НАПУШТА РУСИЈУ: Прва је тог ранга која обуставља пословање, али је то СКУПО коштало!
У децембру је Министарство пољопривреде САД проценило да се очекује да ће Кина имати 69 одсто светских резерви кукуруза у првој половини 2022. године, 60 одсто светских резерви пиринча и 51 одсто пшенице.
У извештају се истиче да су цене житарица у Кини у ризику од раста од почетка 2022. због пандемије, као и суша у Јужној Америци и руско-украјинског сукоба. Међутим, Кина је наводно успела да одржи стабилне цене на домаћем тржишту.
Неки западни критичари оптужују Кину да доприноси глобалној инфлацији, повећању цена хране и регионалној несташици намирница, јер нација наставља да увози рекордне нивое житарица из године у годину.
Како пише кинески медиј, "акутна несташица" неких пољопривредних производа, као што су соја и сунцокретово семе, представља претњу по кинеску привреду. Оштар пад залиха житарица ће наводно "озбиљно утицати" на одрживо снабдевање и изазвати превирања на тржишту.